CM 2018. S-a stabilit tabloul sferturilor. Cap de afiş Franţa-Uruguay, programul complet

CM 2018. Meciul Columbia - Anglia a definitivat tabloul sferturilor de finală de la Campionatul Mondial de Fotbal din Rusia.

03 iul. 2018, 20:41

CM 2018. Miercuri şi joi sunt zile de pauză la Cupa mondială, spectacolul urmând să se reia vineri, de la ora 17.00, cu supermeciul Uruguay-Franţa. „Cocoşii” n-au învins niciodată în istorie Uruguay-ul, din cele şapte întâlniri patru încheindu-se la egalitate, iar trei cu victoria sud-americanilor. În ultimul meci, un amical din 2013, Uruguay a câştigat cu 1-0, prin golul lui Luis Suarez. La Mondiale s-au întâlnit în 2010, când au încheiat 0-0. Acelaşi scor s-a înregistrat la CM 2002, iar la CM 1966 Uruguay-ul a câştogat cu 21.00.

Tot vineri, dar de la ora 21.00, se joacă Brazilia-Belgia. Cele două s-au întâlnit în optimi la CM 2002, când su-americanii au câştigat cu 2-0, cu goluri marcate de Rivaldo şi Ronaldo.

CM 2018. Sferturile se încheie sâmbătă, când de la ora 21.00 se joacă Rusia-Croaţia. Cele două au fost în aceeaşi grupă de calificare pentru EURO 2008, ambele meciuri, de la Zagreb şi Moscova, încheindu-se 0-0. A mai fost un amical acum trei ani, câştigat cu 3-1 de croaţi. În aceeaşi zi, dar de la ora 17.00 se vor întâlni pentru un loc în semifinale Suedia şi Anglia.