CM DE HANDBAL. ROMANIA a pierdut şi cu Norvegia. Mergem în optimile Mondialelor de pe locul 4

CM DE HANDBAL.Naţionala de handbal feminin a României a pierdut cu scorul de 22-26 (10-13) meciul jucat joi seara, împotriva Norvegiei. A fost al patrulea meci al tricolorelor la această ediţie a Mondialelor, bilanţul fiind de două victorii şi două înfrângeri.

10 dec. 2015, 14:37

CM DE HANDBAL. ROMANIA-NORVEGIA 22-26. Tricolorele au început slab ambele părţi ale meciului, marcând doar câte trei goluri în primele jumătăţi de repriză. Această ineficacitate a făcut ca diferenţa de pe tabelă să ajungă la un moment la la opt goluri în favoarea norvegiencelor, în minutul 48 (scor 14-22).

Următoarea partidă a jucătoarelor antrenate de Tomas Ryde este cu Rusia, pe 11 decembrie, de la ora 19.15.

CM DE HANDBAL. ROMANIA-NORVEGIA 22-26. Lotul României este format din următoarele jucătoare: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu și Diana Petrescu – portari, Valentina Ardean Elisei, Ana-Maria Tănăsie, Cristina Neagu, Gabriela Perianu, Eliza Buceschi, Aurelia Brădeanu, Melinda Geiger, Patricia Vizitiu, Luciana Marin, Oana Manea, Crina Pintea, Laura Chiper, Adriana Nechita și Gabriella Szucs.

La ediția din 2013, echipa României s-a clasat pe locul 10, ultima medalie mondială – argint – datând din 2005.
Echipa României este singura din lume care a participat la toate edițiile Campionatului Mondial.

1  Rusia 4 4 0 0 141 88 +53 8 Calificate în Optimi
2  Spania 4 3 0 1 122 69 +53 6
3  Norvegia 4 3 0 1 130 80 +50 6
4  Romania 4 2 0 2 123 86 +37 4
5  Kazahstan 4 0 0 4 68 149 −81 0
6  Puerto Rico 4 0 0 4 58 170 −112 0

Min. 59 Gol Eliza Buceschi, 22-25. Scor final, 22-26.

Min. 57 Gol Aurelia Brădeanu, 21-24.

Min. 56 Gol Eliza Buceschi, 20-24.

Min. 54 Gol Cristina Neagu, din 7 metri, 19-23.

Min. 53 Gol Cristina Neagu, 18-23.

Min. 51 Gol Oana Neagu, 17-23.

Min. 48 Gol Cristina Neagu, 15-22.

Min. 46 Gol Cristina Neagu, din 7 metri, 14-21.

Min. 23 Gol Eliza Buceschi, 7-10.

Min. 22 Gol Valentina Ardean-Elisei, 6-10.

Min. 21 Gol Eliza Buceschi, 5-9.

Min. 17 Gol Cristina Neagu, 4-8.

Min. 14 Gol Oana Manea, 3-7.

Min. 13 Norvegia conduce cu 6-2. În 13 minute, România a marcat doar două goluri, unul dintre ele din 7 metri.

Min. 7 Norvegia conduce cu 4-2.

Min. 6 Gol Aurelia Brădeanu, 2-2.

Min. 5 2-1 pentru Norvegia

Min. 4 1-1, gol Cristina Neagu

Min. 1 1-0 pentru Norvegia

După înfrângerea cu Spania, scor 18-28, România întâlnește Norvegia la Campionatul Mondial de handbal feminin, de la ora 21.30. România n-a mai învins Norvegia într-un joc oficial de 15 ani, ceea ce înseamnă că jucătoarele noastre au o misiune foarte dificilă la Frederikshavn.

CM DE HANDBAL. ROMANIA-NORVEGIA LIVE VIDEO. Lotul României este format din următoarele jucătoare: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu și Diana Petrescu – portari, Valentina Ardean Elisei, Ana-Maria Tănăsie, Cristina Neagu, Gabriela Perianu, Eliza Buceschi, Aurelia Brădeanu, Melinda Geiger, Patricia Vizitiu, Luciana Marin, Oana Manea, Crina Pintea, Laura Chiper, Adriana Nechita și Gabriella Szucs.