CNADNR, anunţ important pentru toţii şoferii. Apar două noi puncte fixe de control valabilitate rovinietă

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România anunţă participanţii la trafic că, începând de joi, 30.04.2015, vor fi puse în funcţiune pe reţeaua de drumuri naţionale şi autostrăzi din România două noi puncte fixe de control valabilitate rovinietă, prin intermediul cărora vor fi înregistrate vehiculele care circulă fără achitarea corespunzătoare a tarifului de utilizare (rovinieta), în vederea sancţionării cu amendă contravenţională, conform prevederilor Ordonanţei de Guvern nr. 15/2002 cu modificările şi completările ulterioare, a deţinătorilor/utilizatorilor în baza unui drept legal.
Filip Stan
30 apr. 2015, 06:38
CNADNR, anunţ important pentru toţii şoferii. Apar două noi puncte fixe de control valabilitate rovinietă

Până la data de 30.04.2015 controlul valabilităţii rovinietei se efectua prin intermediul a 70 puncte fixe de control, 14 puncte mobile de control, prin intermediul personalului cu drept de verificare a deţinerii rovinietei valabile aparţinând Inspectoratului General al Poliţiei Române, Inspectoratul de Stat pentru Controlul Traficului Rutier şi prin intermediul personalului CNADNR în punctele de trecere a frontierelor.

Citeşte şi ROVINIETA 2015: LISTA punctelor FIXE de control al rovinietei în România

Punctele de control puse în funcţiune la data de 30.04.2015, sunt amplasate în zone în care acestea nu pot fi evitate de către conducătorii auto.

Punctele de control fac parte din sistemul informatic deţinut de CNADNR SA., sistem care permite emiterea rovinietelor atât prin punctele de lucru ale Distribuitorilor autorizaţi de CNADNR SA, cât şi prin intermediul SMS (pentru utilizatorii români şi doar pentru perioada minimă de valabilitate pentru fiecare categorie de vehicul în parte), astfel urmărindu-se descurajarea utilizatorilor reţelei de drumuri naţionale de a circula fără a deţine rovinietă valabilă.

Citeşte şi: Cum poţi să scapi de amenda pentru rovinietă. Ce trebuie să faci dacă te trezeşti cu plicul în cutia poştală

În acest sens, Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România doreşte să aducă la cunoştinţă utilizatorilor reţelei de drumuri naţionale din România, că în anul 2015 vor mai fi puse în funcţiune încă două puncte de control valabilitate.

Astfel, prin intermediul tuturor acestor mijloace de control, CNADNR SA va acoperi în mare parte reţeaua de drumuri naţionale şi autostrăzi, devenind aproape imposibilă circulaţia vehiculelor fără rovinietă valabilă.

Urmare celor mai sus menţionate, utilizatorii sunt rugaţi să verifice, înainte de a utiliza reţeaua de drumuri naţionale şi autostrăzi valabilitatea rovinietei.

Pentru a veni în sprijinul utilizatorilor, CNADNR SA a pus la dispoziţia acestora, pe site-ul www.cnadnr.ro, secţiunea Verificare Rovinietă, un instrument prin care se poate verifica şi descărca în format pdf. informaţii privind valabilitatea rovinietei, prin introducerea datelor vehiculului (număr de înmatriculare, număr de identificare) şi codul de siguranţă.

Acest instrument se poate utiliza pentru rovinietele aflate în perioada de valabilitate şi nu pentru roviniete a căror valabilitate a expirat, sau rovinietelor care urmeaza să intre în vigoare la o dată ulterioară efectuării verificării pe site.

Citeşte şi Cum încearcă şoferii să scape de amendă. Un bărbat a început să plângă în faţa poliţistului VIDEO

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Marea campioană olimpică a decis să se retragă și să devină asistentă medicală: ”Sunt pur și simplu fascinată de acest domeniu”
Capital.ro
Călin Georgescu este în doliu: Te păstrăm în inimile și în rugăciunile noastre. S-a stins din viață încă un mare patriot român
Playtech.ro
Românii pot primi șomaj chiar dacă nu au contract de muncă. Contribuția care trebuie plătită
Adevarul
Orașul din România desemnat „Destinația Anului 2026” și lider la turism urban: ierarhie surpriză în clasament
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este polițistul care și-a pierdut viața pe DN6, după ce ar fi intrat într-o depășire periculoasă. Avea 37 de ani și era căsătorit
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Abuzuri împotriva gimnastei Sabrina Voinea! Mama sa, antrenoarea Camelia Voinea a fost suspendată
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi