CNAIR a desemnat constructorul lotului 3 al Centurii Bucureşti. Valoarea lucrării se ridică la aproape 900 de milioane lei

Constructorul lotului 3 al Centurii Bucureşti va fi Asocierea Spedition UMB SRL - Tehnostrade SRL - Artera Proiect SRL, cu valoarea de 882.363.613,61 lei, fără TVA şi cu un punctaj de 96,28, arată un comunicat transmis vineri de CNAIR.
Filip Stan
27 apr. 2018, 08:32
CNAIR a desemnat constructorul lotului 3 al Centurii Bucureşti. Valoarea lucrării se ridică la aproape 900 de milioane lei

Potrivit Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), ofertele pentru loturile 1 şi 2 ale acestui proiect se află în faza finală de evaluare, urmând ca în scurt timp să fie anununţati şi câstigătorii licitaţiilor pentru proiectatea şi execuţia acestor obiective.

„În data de 26 aprilie a fost finalizat procesul de evaluare pentru ofertele depuse în cadrul procedurii de atribuire a contractului pentru proiectarea şi execuţia lotului 3 al Autostrăzii de Centură Bucureşti, lot format din sectorul 1 ce are o lungime de peste 15 km şi sectorul 2 cu o lungime de 2,5 km. Sectorul 1 este cuprins între km 85+300 şi km 100+765 aferent Centurii Sud, iar sectorul 2 este cuprins între km 0+000 şi Km 2+500, aferent Centurii Nord”, arată comunicatul.

CNAIR transmite că acordul de achiziţie publică pentru Lotul 3 al Autostrăzii de Centură Bucureşti va putea fi semnat după soluţionarea tuturor contestaţiilor ori plângerilor formulate în cadrul procedurii de atribuire a acestui lot.

Cele trei loturi ale Autostrăzii de Centură Sud a Municipiului Bucureşti vor avea o lungime însumată de aproximativ 52 de km, iar după finalizare vor face face legătura între A1 şi A2.

Proiectul este în valoare de 580 de milioane de euro şi va permite descongestionarea circulaţiei în zona de Sud a Bucureştiului şi va asigura traficul rutier de tranzit pe segmentul românesc al coridorul 4 Pan- European, iar durata proiectării fiecărui lot va fi de 12 luni urmând ca execuţia să dureze 30 de luni.

„Acest proiect, similar soluţiilor aplicate în zona marilor metropole europene, face parte din Master Planul General de Transport şi urmează să fie finanţat prin POIM 2014-2020”, arată comunicatul.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Ce ”bijuterie” de 4 milioane de euro și-a cumpărat Ion Țiriac. Sunt 250 în întreaga lume: ”Ultimul scos pe piață”
Capital.ro
Reguli pentru aerul condiționat montat la bloc. Vecinii pot merge la proces. Care este verdictul instanței
Playtech.ro
Ai primit amendă în Bulgaria: Unde trebuie să o plătești și ce riști dacă o ignori
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Constantin Budescu și Gabi Enache, revenire-șoc în fotbal! Echipa cu care sunt aproape de a semna
MediaFlux
Cum arată în 2026 actorul care l-a interpretat pe Iisus în „Iisus din Nazaret”
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj