CNN difuzează înregistrări video cu victimele presupusului atac cu arme chimice din Siria FOTO

Postul de televiziune CNN a difuzat înregistrări video cu persoane care prezentau convulsii sau copii morţi, posibile  victime ale atacurilor chimice din 21 august din Siria şi care au fost arătate congresmenilor americani.
Filip Stan
08 sept. 2013, 07:15
CNN difuzează înregistrări video cu victimele presupusului atac cu arme chimice din Siria FOTO

Imaginile provenind din 13 înregistrări video şi prezentate în exclusivitate de CNN, care nu garantează autenticitatea lor din surse independente, prezintă şiruri de cadavre de copii şi adulţi într-o încăpere.

Altele înfăţişează un bărbat care are convulsii, un altul care încearcă să-şi readucă la viaţă copilul, altul care îl spală pe faţă pe un micuţ, în timp ce pe fundal se aud strigăte.

Aceste imagini au fost prezentate unui grup mic de senatori de către administraţia Obama, care a afirmat în faţa Comisiei pentru Serviciile de informaţii din Senat că prezintă scene surprinse după atacurile chimice din 21 august, afirmă CNN. Oficialii din cadrul administraţiei au declarat că au numeroase motive să creadă că aceste imagini sunt autentice, potrivit CNN, citat de Mediafax.

Multe dintre aceste înregistrări video au fost deja difuzate pe Internet, afirmă CNN, dar par să fie în prezent autentificate de oficiali din cadrul serviciilor de informaţii. Imaginile, dificil de privit, nu dovedesc identitatea celor responsabili de atacuri, a subliniat postul de televiziune.

Administraţia Obama încearcă de câteva zile să convingă aleşii şi opinia publică de legitimitatea unei intervenţii limitate în Siria. Preşedintele va înregistra, luni după-amiază, interviuri care vor fi difuzate luni seara pe toate marile posturi de televiziune americane, a anunţat un oficial de la Casa Albă. Şi secretarul general al Casei Albe, Denis McDonough, va fi pe platoul televiziunii, duminică. Secretarul de Stat, John Kerry, şi cel al Apărării, Chuck Hagel, se vor întâlni cu luni cu membrii Camerei Reprezentanţilor şi miercuri cu senatorii.

DailyBusiness
Donald Tusk: „Fără Polonia, statele scandinave, republicile baltice și România ar fi dificil să realizezi ceva în această «confruntare a civilizațiilor» cu Rusia”
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ce reacție a avut Gabi Tamaș în direct la TV după ce a fost numit ”Eroul de la Termopane” de către un coleg
Capital.ro
BNR avertizează asupra riscurilor pentru economia României. Valentin Lazea: Dacă ar exista voință politică am avea venituri
Playtech.ro
Măsuri luate de Grecia împotriva peștelui-iepure după 148 de incidente raportate. Ce trebuie să știe turiștii
Adevarul
Scenariul alegerilor anticipate prinde contur. Un fost judecător CCR explică mecanismul de dizolvare a Parlamentului
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Magicianul Daniel, tânărul de 26 de ani dat dispărut în urmă cu aproape două săptămâni, a fost găsit fără suflare
iamsport.ro
Nu îl iartă pe Gică Hagi: ”Nu am cum! E zero”
MediaFlux
Blocaj în negocieri privind Guvernul! Liderii partidelor, discuții aprinse la Vila Lac
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?