Coca-Cola a fost interzisă într-un oraș din Franța, din cauza taxelor impuse de Trump: „Ne facem partea, chiar dacă este o picătură în ocean”

O primărie din Franța a decis să nu mai cumpere Coca-Cola pentru evenimentele pe care le organizează, subliniind că aceasta este o reacție pașnică față de evenimentele inițiate de Trump împotriva economiei europene.
Filip Stan
14 apr. 2025, 12:35
Coca-Cola a fost interzisă într-un oraș din Franța, din cauza taxelor impuse de Trump: „Ne facem partea, chiar dacă este o picătură în ocean”
Un oraș din Franța a interzis Coca-Cola

Confruntată cu taxa de 20% propusă de Donald Trump pe produsele europene, primăria orașului Argelès-Gazost din Franța a decis să nu mai cumpere Coca-Cola pentru evenimentele pe care le organizează în localitate, scrie France Bleu.

În contextul taxelor vamale impuse de SUA, orașul a făcut o alegere care vine ca un răspuns simbolic la adresa lui Donald Trump: nu va mai fi Coca-Cola pe masă la evenimentele locale. Municipalitatea a decis să nu mai reînnoiască stocul de băuturi răcoritoare americane și să favorizeze producția locală.

Citește și: Şocul venit de la 11.000 de km care a lovit America. Donald Trump, surprins de impact!

Ideea a luat naștere după ceremonia din data de 19 martie cu veterani din Algeria pentru a comemora ziua în care încetarea focului a intrat în vigoare și semnarea Acordurilor cu Evian.

Gaëlle Vallin, primarul orașului Argelès-Gazost, a fost, prin urmare, de acord că, odată ce stocul Coca-Cola este epuizat, nu vor mai exista comenzi noi.

„Este reacția noastră la cele se întâmplă acum, protestul nostru pașnic în fața evenimentelor actuale care ni se par brutale. Promovarea produselor locale înseamnă a arăta sprijinul nostru pentru producătorii și artizanii noștri. Nu există anti-americanism aici. Recunoaștem schimbările și ne facem partea, chiar dacă este o picătură în ocean”, a spus primarul.

Citește și: Uniunea Europeană a adoptat miercuri primele măsuri de ripostă la tarifele vamale introduse de Donald Trump

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Mircea Lucescu a ignorat sfatul medicilor pentru naționala României: „Nu am ce să fac. Așa am început, așa termin
Capital.ro
Promisiunea lui Călin Georgescu. A renăscut speranța, după decizia din justiție: Nu vă las singuri!
Playtech.ro
Nouă spitale din București și Ambulanța asigură urgențele de Paște 2026. Unde poți merge între 10 și 13 aprilie
Adevarul
Un francez și-a demolat locuința pentru a alunga românii care o ocupau ilegal. „Nu mai aveam altă opțiune”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Povestea mai puțin cunoscută a lui Mircea Lucescu. Cum a ajuns să fie numit ”Il Luce” în Italia
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj