COD GALBEN de vânt în Dobrogea

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, luni, o atenţionare COD GALBEN de vânt, valabilă în sud-estul ţării.
Filip Stan
26 oct. 2014, 19:46
COD GALBEN de vânt în Dobrogea

COD GALBEN.  Între orele 8:00 şi 14:00, local în Dobrogea, în special zona costieră şi Delta Dunării, se vor semnala intensificări ale vântului ce vor atinge şi depăşi la rafală 55 – 60 km/h.

HARTA INDICELUI DE RĂCIRE

 

PROGNOZA METEO. LUNI nu se simte vreo incalzire. În sudul si estul tarii temperaturile vor fi si la inceput de saptamană cu pana la 10 grade mai mici decat ar trebui la aceasta data. Maximele amiezii pornesc de la numai 3 grade in nordul Moldovei, in timp ce in nord-vest, dincolo de Carpati, se ating chiar 15 grade generoase si mult mai placute. Insa precipitatiile nu se retrag, ploua pe arii destul de extinse in Dobrogea, iar local in Muntenia si izolat in Oltenia mai sunt si lapovite sau fulguieli trecatoare. Doar prin Doborgea vântul mai da semne de agitatie, pe litoral inca se depasesc la rafala viteze de 50 de km/h, ca si pe crestele inalte de munte.

Şi in Bucuresti luni va fi mult mai rece decât în mod normal pentru sfarsit de octombrie, cand termometrele ar terbui sa indice la amiaza nu mai putin de 15 grade la umbra, dar la nu se vor depasi 5…6 grade Celsius in prima zi a saptamanii ce urmeaza. Cerul ramane si el înnorat şi inca sunt posibile precipitaţii slabe, insa vantul nu mai da semne de agitatie in zona Capitalei.

MARTI in mare parte din tara va fi in continuare vreme rece, dar cel mai frig se anunta in in depresiuni si in regiunile extracarpatice, dar mai ales in Lunca Dunarii, unde la amiaza in unele localitati nu vor fi mai mult de 2….3 grade in termometre, in loc de 15, cat ar trebui la sfarsit de octombrie. Si doar in nord-vestul insorit al tarii se ating temperaturi generoase, vor fi 13…14 grade la umbra. Insa in jumatatea de sud a teritoriului cerul este aproape in intregime acoperit de nori si pe alocuri inca sunt precipitatii slabe, mai ales ploi si burnite, iar pe litoral, ca si pe crestele inalte de munte, vantul inca are rabufniri nervoase.

DailyBusiness
Guvernul îi oferă lui Traian Băsescu un apartament în locul vilei de protocol, după ce și-a recâștigat drepturile de fost președinte
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Lavinia Pîrva a făcut furori în costum de baie! Unde a mers artista împreună cu Ștefan Bănică Jr. – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
El este jucătorul de națională care a sărit în sprijinul lui Ilie Bolojan. A jucat pentru FCSB și Dinamo, în Anglia, Spania și Franța. „Hai să muncim, că salariile sunt cam la fel”
Capital.ro
Călin Georgescu poate candida la orice funcție publică. Nimeni nu-l mai poate opri: Fără nicio restricție!
Playtech.ro
5 zodii care acum au probleme financiare, însă cărora destinul le-a pregătit cu totul altceva. Sunt făcute pentru a fi bogate
Adevarul
Cifrele care arată că Rusia este departe de a fi câștigătoare pe câmpul de luptă. Partea ucraineană a hărții
wowbiz.ro
Încă un DIVORȚ ȘOC în România! Actrița a anunțat oficial că s-a despărțit de soțul ei după 19 ani: „Am ales să pun punct. După o perioadă de...”
Evz.ro
Rusia atacă România cu un val de propagandă. Franța și Italia, alte ținte
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Marius, un român stabilit în Spania, a murit în timp ce se plimba cu bicicleta electrică. Avea doar 36 de ani
Cancan.ro
Soțul criminal al Silvanei Dăogaru tocmai aflase că suferă de o boală teribilă. Ce s-a întâmplat cu el înainte să se sinucidă
iamsport.ro
Negocierile cu Ianis Hagi au picat definitiv! Jucătorul a insistat să primească un salariu de 2.000.000 de euro
MediaFlux
Sancțiuni drastice pentru medici. Guvernul amenință cu pierderea dreptului de liberă practică
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Consecințele lipsei de relatii intime