COD ROŞU de fenomene extreme. Ce zone sunt vizate de avertizarea MAE

Ministerul Afacerilor Externe: Atenţionare de călătorie - Cod roşu de vânt şi precipitaţii în Spania, Comunitatea Valenciană
Filip Stan
11 sept. 2019, 20:30
COD ROŞU de fenomene extreme. Ce zone sunt vizate de avertizarea MAE

Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau doresc să călătorească în Regatul Spaniei, Comunitatea Valenciană, că Agenţia Meteorologică de Stat – AEMET a actualizat prognoza de vreme nefavorabilă şi a emis un cod roşu de furtuni şi intensificări ale vântului, precum şi stare extrem de agitată a apei mării, pentru joi, 12 septembrie, în provincia Alicante şi zona litorală de sud a provinciei Valencia, regiunea Murcia, iar vineri, 13 septembrie, pentru zona litorală a provinciei Alicante şi regiunea Murcia.

Fenomenul DANA – depresiune atmosferică izolată la niveluri înalte, este de aşteptat să se deplaseze spre sud, la sfârşitul zilei de miercuri, fiind centrat pe sud-estul Peninsulei Iberice, unde va rămâne staţionar pentru următoarele două zile.

Începând de vineri, 13 septembrie, fenomenul DANA se va deplasa către nord, zona cea mai afectată fiind din nou cea mediteraneană: averse de ploaie, deseori însoţite de furtuni de intensitate puternică sau foarte puternică, cu rafale intense de vânt. Precipitaţiile vor depăşi 100 mm/h pe suprafeţe extinse, cu averse care vor atinge instantaneu intensitatea torenţială (mai mare de 60 mm/h).

În Comunitatea Valenciană este posibil ca zborurile operate pe aeroporturile internaţionale de la Castello, Valencia şi Alicante să aibă întârzieri faţă de orarul normal de decolare / aterizare, sau chiar să fie anulate.

De asemenea, circulaţia rutieră, pe autostrăzile A7 (CV10) Castello de la Plana – Valencia – Alcoy – Alicante, AP7 Vinaros – Castello de la Plana – Valencia – Calpe – Alicante, A31 Alicante – Albacete, A35 Valencia – Albacete si A3 Valencia – Madrid, va fi afectată din cauza fenomenelor meteo extreme, mai ales în zonele montane pe care le traversează, în special din cauza precipitaţiilor si rafalelor violente de vând dinspre zona montană către mare (în special pentru conducătorii de camioane). De asemenea, se recomandă maximă precauţie în circulaţia pe drumurile naţionale şi regionale din zona de câmpie de-a lungul coastei din sudul provinciei Valencia, situată sub nivelul mării, unde pot avea loc inundaţii şi viituri instantanee, inclusiv cu antrenare de noroi şi fragmente de rocă.

Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Consulatului României la Castellon de la Plana: +34964212446; +34964203331; +34964203234; +34964216008; +34964217836, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact si Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) si preluate de către operatorii Call Center în regim de permanenţă. Cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu caracter de urgenţă, au la dispoziţie si telefonul de permanenţă al Consulatului României la Castellon de la Plana: +34677842467.

Se recomandă consultarea paginilor de Internet http://www.meteoalarm.euhttp://www.aemet.es/en/eltiempo/prediccion/avisos?w=mnahttp://castellon.mae.ro/contactwww.mae.ro, precum si pagina de Facebook a Consulatului României la Castellon de la Plana https://www.facebook.com/consromcastellon si se reaminteste faptul că cetăţenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziţie aplicaţia „Călătoreste în siguranţă” (http://www.mae.ro/app_cs), care oferă informaţii si sfaturi de călătorie.

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Emilia Ghinescu, apel disperat. Întâmplarea care a întristat-o pe cântăreață: „Știu ce este în sufletul meu și al copiilor”
Fanatik.ro
Ce s-a ales de cel mai bogat român. Dumitru Dragomir a dezvăluit cu ce se ocupă în prezent Ioan Niculae, fostul patron de la Astra Giurgiu
Capital.ro
Călin Georgescu anunță că e gata pentru pedeapsă. SUA îi pot hotărî soarta: Declar public că-mi asum toate consecințele
Playtech.ro
Se schimbă legea pentru românii care au casă şi teren. Actul obligatoriu din 2026, puţini ştiu de modificare
Adevarul
Proprietarii mașinilor de lux trebuie să depună declarația 216 la ANAF până pe 31 decembrie
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Un român a ajuns în locuiască în Coreea de Sud și a rămas efectiv șocat de ceea ce i s-a întâmplat
MediaFlux
Lovitură pentru românii care au credite! Economiștii confirmă dezastrul în 2026
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend