Cod ROŞU în Costa Rica. Furtuna tropicală Otto se transformă în uragan

Furtuna tropicală Otto, care s-a format luni în sud-estul Caraibelor, s-a intensificat până la viteze ale vântului de peste 110 km/h și este pe punctul de a se transforma în uragan în apropiere de țărmurile Nicaraguei și statului Costa Rica.
Alina Costache
22 nov. 2016, 17:51
Cod ROŞU în Costa Rica. Furtuna tropicală Otto se transformă în uragan

Otto se află la circa 360 de kilometri sud-est de insula San Andrés (Columbia) și la 495 de kilometri est-sud-est de Bluefields (Nicaragua). Experții Centrului național american pentru uragane (NHC), cu sediu la Miami, au avertizat că Otto se va intensifica în următoarele 48 de ore și se așteaptă să se transforme miercuri în uragan.

Autoritățile din Costa Rica au instituit marți codul roșu de alertă pentru coasta de nord a Caraibelor și o parte a frontierei cu Nicaragua și au ordonat evacuarea obligatorie a acestor zone, în contextul sosirii iminente a furtunii tropicale Otto, care s-ar putea transforma în uragan în următoarele ore.

„Solicităm colaborarea cetățenilor. Nu vom permite să rămână persoane în zonele cu risc înalt și să fim nevoiți să deplângem pierderea de vieți omenești care puteau fi salvate”, a declarat președintele țării, Luis Guillermo Solís, la o conferință de presă. Șeful statului a explicat că ameliorarea vremii poate fi „înșelătoare”, însă nebulozitatea este atrasă de furtună care se află la 450 de kilometri est de țărmul costarican, informează Agerpres.

Ministerului protecției civile va profita de acest răgaz de condiții meteo favorabile pentru a efectua evacuarea populației din partea de nord a țării și de la granița cu Nicaragua, mai precis din localitățile Barra del Colorado, Tortuguero, Puerto Lindo, Parismina, Boca Tapada, Pacuare, Las Barras, Delta Costa Rica și Isla Calero.

Numărul locuitorilor din aceste regiuni, multe dintre ele cu acces dificil, este estimat la circa 4.000, aceștia urmând să fie evacuați pe calea aerului și cu ajutorul ambarcațiunilor.

DailyBusiness
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
Dumitru Dragomir a aruncat bomba în direct! A anunțat cine iese primar general al Bucureștiului
Capital.ro
Penalități la bloc. Reguli pentru întârzierile la plata întreținerii. Ce este strict interzis asociațiilor de proprietari
Playtech.ro
Temperatura pe care să nu o setezi niciodată la centrala termică. Are cel mai mare consum și îți umflă factura la gaze
Adevarul
Un băiat de 13 ani, obligat de talibani să-l execute public pe ucigaşul familiei sale în faţa unui stadion plin
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Roxana Moise a fost condusă pe ultimul drum! Familia și-a dorit discreție la înmormântarea fostei sportive
iamsport.ro
A văzut cum a ajuns să arate Florin Prunea după o lună în junglă și a rămas năucit: 'Băi, de ce este așa?' | FOTO
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri pentru 6 decembrie! Ce este interzis să faci de Sfântul Nicolae
stirilekanald.ro
ALERTĂ NASA! Un obiect misterios ce seamănă cu o navă spațială se îndreaptă cu o viteză orbitoare spre Pământ și pare "să emită periodic jeturi de gaz și praf"
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje