Comănescu: România aspiră constant să îşi consolideze profilul printr-o politică externă coerentă şi predictibilă

România aspiră în mod constant să își consolideze profilul regional, european și internațional, printr-o politică externă caracterizată prin coerență, eficiență și predictibilitate, adaptată perioadei pe care o traversăm, a declarat sâmbătă ministrul afacerilor externe, Lazăr Comănescu, care a participat la deschiderea oficială a celei de a XXIII-a ediții a Cursurilor Internaționale "Nicolae Titulescu" pentru tineri diplomați.
Filip Stan
01 oct. 2016, 15:38
Comănescu: România aspiră constant să îşi consolideze profilul printr-o politică externă coerentă şi predictibilă

Tematica ediției din acest an a unuia dintre cele mai importante programe de diplomație publică inițiate și derulate Ministerul Afacerilor Externe este axată pe prioritățile de politică externă ale României și pe probleme de stringentă actualitate ale scenei politico-diplomatice internaționale, precizează MAE într-un comunicat transmis AGERPRES.

În acest context, ministrul afacerilor externe le-a prezentat celor 28 de cursanți, provenind din 21 de țări, principalele linii ale strategiei de politică externă a României și subiecte de pe agenda diplomației române, acestea urmând să fie dezvoltate în cadrul prelegerilor și sesiunilor de întrebări-răspunsuri specifice cursurilor.

„Acest program al Ministerului Afacerilor Externe este dedicat personalității omului de stat și diplomatului Nicolae Titulescu, personalitate marcantă a diplomației internaționale din prima jumătate a secolului al XX-lea. Viziunea sa modernă și acțiunile sale diplomatice ne inspiră și astăzi în promovarea cooperării internaționale, a principiului privind rezolvarea conflictelor pe căi pașnice. România aspiră în mod constant să își consolideze profilul regional, european și internațional, printr-o politică externă caracterizată prin coerență, eficiență și predictibilitate, adaptată perioadei pe care o traversăm”, a declarat ministrul afacerilor externe, citat în comunicat.

Expertiza diplomației române, contribuția componentei academice a prelegerilor, abordarea unor subiecte de actualitate ale scenei politico-diplomatice internaționale, dialogul propus cursanților pe teme relevante din domeniul istoriei, diplomației și culturii române au contribuit la sporirea, de la o ediție la alta, a prestigiului Cursurilor Internaționale „Nicolae Titulescu”, arată MAE.

Ediția din acest an se desfășoară în perioada 1 — 9 octombrie, la Poiana Brașov și Sighișoara.

Programul de diplomație publică „Cursurile Internaționale ‘Nicolae Titulescu’ pentru tineri diplomați”, inițiat de Ministerul Afacerilor Externe, a debutat în 1991, în semn de omagiu adus activității marelui diplomat și om de stat.

Ajuns, în acest an, la un prag de maturizare prin organizarea celei de a XXIII-a ediții, programul se înscrie în seria momentelor de referință privind activitatea ministerului, care reflectă evoluțiile din politica externă a țării și, nu în ultimul rând, din societatea românească.

Cursurile contribuie la dezvoltarea cunoștințelor în sfera relațiilor internaționale și a diplomației, dar și la aprofundarea anumitor cunoștințe specifice privind cultura, tradițiile și politica externă din spațiul românesc.

Până acum, 619 tineri diplomați, mare parte dintre aceștia străini, au beneficiat de acest program de pregătire, iar anul acesta se vor alătura încă 24 de diplomați străini și 4 români, informează MAE.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
”Am simțit că tata a fost acolo, lângă noi”. Fiica lui Diego Maradona, în lacrimi după ce Argentina s-a calificat în finala Cupei Mondiale
Capital.ro
România conduce clasamentele Eurostat la mulți indicatori negativi. Radu Georgescu: Cea mai mare inflație, cea mai mare scădere a consumului, cea mai mare scădere a puterii de cumpărare
Playtech.ro
Cât costă o zi la NIBIRU Costinești. Cât plătesc turiștii pentru festivalurile anunțate de Selly și ce surprize îi așteaptă
Adevarul
Asul din mâneca dascălilor după ce CCR a respins creșterea cuantumului plății cu ora: „Corectarea măsurilor de austeritate nu mai poate fi amânată”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
Răsturnare de situație privind suspendarea lui Nicușor Dan. Alegerile anticipate, o variantă
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România