Comisia Europeană avertizează: România a înregistrat un deficit de încasare a TVA de 36%, fiind pe primul loc în UE

România a înregistrat cel mai mare deficit de încasare a TVA la nivel naţional, 36% din veniturile din TVA preconizate nefiind încasate în 2017, ţara fiind pe primul loc din Uniunea Europeană (UE) a anunţat, joi, Comisia Europeană (CE).
Filip Stan
05 sept. 2019, 15:28
Comisia Europeană avertizează: România a înregistrat un deficit de încasare a TVA de 36%, fiind pe primul loc în UE

România (36%) este urmată de Grecia (34%) şi Lituania (25%). Cele mai mici deficite sunt în Suedia, Luxemburg şi Cipru, unde veniturile din TVA sunt deficitare în medie cu doar 1%. În termeni absoluţi, cel mai mare deficit de încasare a TVA, de 33,5 de miliarde euro, a fost înregistrat în Italia.

În termeni nominali, deficitul de încasare a TVA a scăzut în 2017 cu 8 miliarde euro, până la 137,5 de miliarde euro, o valoare similară cu scăderea din 2016, de 7,8 miliarde euro.

Deficitul de încasare a TVA în 2017 reprezintă 11,2 % din totalul veniturilor din TVA în UE, comparativ cu 12,2 % pentru anul precedent, iar această tendinţă de scădere poate fi observată pentru al cincilea an consecutiv, potrivit CE.

Conform datelor prezentate în raport, ţările din UE au pierdut 137,5 de miliarde de euro în 2017, prin neîncasarea unor venituri reprezentând taxă pe valoarea adăugată (TVA).

”Acest deficit important de încasare a TVA evidenţiază din nou necesitatea unei reforme cuprinzătoare a normelor UE în materie de TVA, astfel cum a fost propusă în 2017 de către Comisie, precum şi necesitatea unei cooperări sporite între statele membre pentru a combate fraudele în materie de TVA şi pentru a face ca normele să funcţioneze pentru întreprinderile şi comercianţii care respectă legislaţia”, se arată în comunicat.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Percheziții DNA la casa lui Radu Moldovan. Politicianul acuzat că a înjurat FCSB, cercetat într-un dosar de corupție și spălare de bani
Capital.ro
Cristela Georgescu, tulburată ca niciodată până acum. A arătat „semnul” așteptat de mii de români (FOTO)
Playtech.ro
Ce trebuie să faci dacă mai ai bancnote de 500 de euro acasă. Sunt sau nu încă valabile
Adevarul
Acuzații grave la un liceu din Scornicești. Inspectoratul Școlar și Poliția desfășoară anchete. Sesizarea, de la „Justițiarul de Berceni”
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Capul Sfântului Gheorghe va fi adus pentru prima oară în Romania, direct de la Muntele Athos. Care este programul de vizită
iamsport.ro
Prunea i-a spus lui Becali ce antrenor să numească la FCSB, după plecarea lui Rădoi: ”Pe cuvântul meu de onoare!”
MediaFlux
Consultările partidelor la Palatul Cotroceni. UPDATE Delegația PNL a ajuns la discuții cu președintele Nicușor Dan
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara