Comisia Europeană sprijină România în construirea a trei spitale regionale de urgenţă, la Iaşi, Cluj şi Craiova

Comisia Europeană, prin Serviciul de sprijin al reformei structurale (SRSS), participă în mod activ la pregătirea proiectării şi construcţiei în România a trei spitale regionale de urgenţă, la Iaşi, Cluj şi Craiova, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar.
Iulian Tudor
13 sept. 2019, 11:10
Comisia Europeană sprijină România în construirea a trei spitale regionale de urgenţă, la Iaşi, Cluj şi Craiova

Din 2017, Comisia Europeană ajută Ministerul Sănătăţii din România să gestioneze proiectele de construcţie ale celor trei spitale regionale. Obiectivul este de a examina studiile de fezabilitate, de a integra cele mai bune practici ale unor proiecte de construcţii similare din Franţa şi Italia şi de a pregăti documentaţia necesară pentru obţinerea co-finanţării de la Fondurile structurale de investiţii europene pentru cele trei spitale regionale.

De asemenea, experţii au făcut sesiuni de training la Ministerul Sănătăţii din România şi au dezvoltat instrucţiunile pentru modul de evaluare a rezultatelor tehnice aşteptate pentru cele trei instituţii. Proiectul a fost realizat de Expertise France and Public Assistance – Hôpitaux de Paris International, în cooperare cu Serviciul de sprijin al reformei structurale. Acesta furnizează expertiză tutror statelor membre UE pentru proiectarea şi implementarea reformelor care să stimuleze creşterea.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Dieta medicilor coreeni care te ajută să slăbești 13 kilograme într-o lună. Rezultatele vor începe să se vadă după trei zile
Fanatik.ro
Dawa a ieșit din aeroport uitându-se pe tabletă la Africa de Sud – Camerun: „Știu că Ngezana a luat galben!”. Foto exclusiv
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii au drept de contestație. S-a dat termen de 10 zile după afișarea listei cu plățile
Playtech.ro
Nicolas Maduro a fost dus în închisoarea de care se teme orice deținut. De ce este numită „Iadul pe Pământ”
Adevarul
Trei cazuri medicale bizare care au uimit lumea: cum a rămas o tânără însărcinată doar prin sex oral
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga care ar fi, de fapt, miliardar în euro. S-ar afla în top 7 cei mai bogați români
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri de Bobotează. Ce nu este bine să faci în această zi
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend