Comisia Europeană va da o replică dură campaniei guvernului ungar pe care îl acuză de distorsionarea adevărului

Campania anti-migraţie a guvernului ungar, care atacă şi Comisia Europeană, distorsionează adevărul, iar executivul comunitar va reacţiona la fel de dur împotriva acestei retorici, a afirmat luni purtătorul de cuvânt al CE, Margaritis Schinas.
Iulian Tudor
04 mart. 2019, 13:33
Comisia Europeană va da o replică dură campaniei guvernului ungar pe care îl acuză de distorsionarea adevărului

Relaţiile dintre instituţiile Uniunii Europene şi partidul naţionalist Fidesz, al premierului ungar Viktor Orban, s-au tensionat odată cu criza migraţiei din 2015, când şeful guvernului de la Budapesta a adoptat politici dure anti-imigranţi.

Ungaria a lansat recent o companie guvernamentală de informare prin panouri publicitare şi reclame de o pagină în ziare care susţine că preşedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, şi investitorul miliardar american George Soros vor ca Ungaria să îşi deschidă graniţele pentru imigranţi.

Comisia Europeană a respins această campanie, spunând că este o „teorie a conspiraţiei ridicolă”, însă Orban a declarat în weekend într-un interviu pentru publicaţia germană Welt am Sonntag că afişele îl vor avea în curând ca ţintă pe prim-vicepreşedintele Comisiei Europene, Frans Timmermans.”Domnul Juncker se retrage şi domnul Timmermans îi ia locul”, a spus Orban în interviu. informează Agerpres.

Olandezul Frans Timmermans este candidatul socialiştilor europeni la postul de preşedinte al viitoarei Comisii Europene, care va fi formată în urma alegerilor europene din 23-26 mai.

Viktor Orban a spus că Timmermans, la fel ca Juncker, este un „aliat” al miliardarului american George Soros, un critic declarat al actualului premier ungar. „Toată lumea are dreptul de a şti acest lucru”, a adăugat el.

„Comisia a avut o poziţie clară conform căreia campania guvernului german distorsionează adevărul şi încearcă să traseze o imagine neagră a unui complot chipurile pentru a aduce mai mulţi imigranţi în Europa”, a reacţionat luni Schinas, potrivit Agerpres.

„Indiferent dacă această campanie are ca ţintă sau ne atacă preşedintele, prim-vicepreşedintele Frans Timmermans sau orice alt angajat al instituţiei noastre, vom răspunde şi ne vom apăra activitatea cu aceeaşi forţă împotriva neadevărurilor şi acestei retorici care vrea să înşele”, a adăugat el.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
O tiktokeriță celebră din România vrea să recurgă la un gest necugetat!?! Ar fi intrat în patima substanțelor interzise
Fanatik.ro
Plecare de ultimă oră de la Dinamo. A reziliat după 6 ani. Comunicat oficial: „Mulțumim pentru munca depusă”. Update exclusiv
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 1 iulie. Cât valorează euro și dolarul american la începutul lunii. BNR a publicat noile date
Playtech.ro
Lista scumpirilor care intră în vigoare de azi. Vom plăti mai mult pentru amenzi, facturi la apă, carburanți și comenzi online
Adevarul
Blestemul mortal din farfuria țăranului: Ce mâncau românii înainte de mămăligă și cum a provocat aceasta o criză națională
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
NEWS ALERT Foc la metroul din București! Circulația trenurilor este oprită la Universitate
iamsport.ro
Jucătorii de la FCSB au boicotat antrenamentul, iar Gigi Becali a mers de urgență la stadion: ”Vă credeți fotbaliști?”
MediaFlux
Încep procedurile de suspendare a președintelui Nicușor Dan! AUR a votat în unanimitate și cere anticipate
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?