Comisia Naţională de Prognoză estimează o creştere economică de 2,8% pentru acest an

Comisia Națională de Prognoză (CNP) a modificat în creștere la 2,8% estimarea privind avansul Produsului Intern brut al României pentru 2015, potrivit Prognozei pe termen mediu 2014 - 2018 - varianta de iarnă publicată pe site-ul instituției.
Filip Stan
23 feb. 2015, 15:46
Comisia Naţională de Prognoză estimează o creştere economică de 2,8% pentru acest an

Anterior, în prognoza pe termen mediu — varianta de toamnă, CNP previziona o creștere economică de 2,5%. În ceea ce privește creșterea PIB aferentă anului 2014, acesta este estimată la 2,9%, cu 0,3 puncte procentuale mai mare decât în prognoza din toamnă, scrie Agerpres.

Referitor la produsul intern brut nominal, CNP estimează pentru acest an o valoare de 709,7 miliarde lei, iar pentru 2014 de 674,3 miliarde lei.

Prognoza pe termen mediu 2014 — 2018 — varianta de iarnă prevede pentru 2016 o creștere economică de 3%, pentru 2017 de 3,3%, iar pentru 2018 — 3,5%.

Potrivit datelor publicate pe 13 februarie de Institutul Național de Statistică, produsul intern brut în anul 2014 a fost, în termeni reali, mai mare cu 2,9% comparativ cu anul 2013, iar PIB-ul din trimestrul IV 2014 a fost, în termeni reali, mai mare cu 0,5%, comparativ cu trimestrul anterior.

Bugetul pentru anul 2015 este fundamentat pe o creștere de 2,5% iar Produsul Intern Brut este estimat la 709,681 milioane lei.

FMI a arătat recent că economia românească va crește cu 2,7% în acest an.

Citeşte şi BNR vede creşteri mai mici de preţuri în 2015. A revizuit în scădere prognoza de inflaţie

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Jucătorii out din lot de la FCSB, antrenament pe „Ion Oblemenco”! Cum au apărut Cisotti şi Graovac. Video
Capital.ro
Decizie pentru Călin Georgescu la Tribunalul București: Dacă ar desecretiza şedinţa CSAT, ar intra în puşcărie în 24 de ore
Playtech.ro
Comuna din România care dispare de pe hartă. Se uneşte cu alte localităţi: nu mai sunt bani pentru primărie
Adevarul
Fiului lui Ramzan Kadîrov i-a fost scoasă splina, e slăbit și riscă să-și piardă vedere. Gărzile sale, în stare gravă
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier grav în Bistrița Năsăud! Un bărbat și-a pierdut viața după ce a fost izbit de o mașină. Acesta a traversat neregulamentar strada
iamsport.ro
Adrian Minune a aflat că prietenul său fotbalist ”s-a pocăit” și a reacționat: ”După 6.000 de apartamente pierdute pe plăcerile lumii era și cazul!”
MediaFlux
Nicușor Dan, anunț privind numirile pentru șefia DNA, DIICOT și Parchetul ÎCCJ
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat