Compania străină care a dat lovitura la Reghin. Profit-record în 2024 şi noi locuri de muncă în România

O fabrică din Reghin, parte a Kastamonu Entegre, companie cunoscută drept lider global în producția de panouri din lemn, termină anul 2024 cu o cifră de afaceri de aproximativ 160 de milioane de euro şi cu 830 de angajaţi.
Filip Stan
08 ian. 2025, 09:03
Compania străină care a dat lovitura la Reghin. Profit-record în 2024 şi noi locuri de muncă în România
Compania străină care a dat lovitura la Reghin. Profit-record în 2024 şi noi locuri de muncă în România

Gigantul din Turcia care a dat lovitura în România. Fabrica din Reghin, cunoscută anterior ca Prolemn, a încheiat anul 2024 cu o cifră de afaceri estimată la 160 de milioane de euro, o creștere semnificativă faţă de anii precedenţi. Cu un an în urmă, Kastamonu România raporta o cifră de afaceri de 132,8 milioane de euro, deși înregistra pierderi de 24,2 milioane de euro. În 2024, compania a reușit să capitalizeze pe o cerere crescută pentru produsele destinate mobilierului și amenajărilor interioare, generând o evoluție pozitivă pe piață, scrie ZF.

Citeşte şi: Cristina Şişcanu a fost dată afară cu scandal de la Metropola TV. „Nu sunt slugă!”

Cu toate acestea, reprezentanții industriei atrag atenția că piața nu și-a revenit în totalitate, la nivelul de dinainte de pandemie. „Industria de mobilă poate fi influenţată de mai mulţi factori, incluzând tendinţele globale, trendul în materie de design, evoluţia pieţei imobiliare şi schimbările în comportamentul consumatorilor. Deşi sectorul imobiliar nu a semnalat o evoluţie peste aşteptări comparativ cu anul precedent, noi am resimţit o cerere în creştere pentru toate produsele din portofoliu, atât destinate mobilierului cât şi amenajărilor interioare. Totuşi, piaţa de profil este încă sub nivelul înregistrat în perioada pre-pandemie”, au declarat reprezentanții Kastamonu România.

Citeşte şi: Se închid mai multe magazine Kaufland. Ce trebuie să ştie clienţii care îşi făceau cumpărăturile în aceste zone

Kastamonu Entegre este cel mai mare producător de panouri de lemn din Turcia și unul dintre cei mai importanți jucători la nivel global. Compania folosește tehnologie de ultimă generație pentru a livra produse de calitate superioară.

Prezent în șase țări, inclusiv România, gigantul turc livrează produse folosite la fabricarea mobilierului de bucătărie, living și birou, folosind tehnologie de ultimă generaţie: „Chiar dacă, de cele mai multe ori, brandul nostru nu este vizibil, suntem alături de tine în tot ceea ce te înconjoară. Suntem acolo atunci când simți bucuria meselor servite în familie. Suntem acolo atunci când ai tăi copii fac primii pași. Suntem acel prieten care te așteaptă după o zi lungă de muncă și așteptăm ca ideile tale să fie puse pe hârtie. Ne găsești în casa ta, la biroul tău, oriunde mergi. Îți ținem companie în timp ce te bucuri și îți găsești liniștea în tot ce înseamnă lemn în amenajarea locuinței tale”.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
S-a întâlnit cu Dan Petrescu și a rămas uimit de cum arată antrenorul după problemele medicale avute: „Vă spun foarte sincer”
Capital.ro
Dezvăluire despre Traian Băsescu. Ion Cristoiu a spus tot. Ordinul dat de fostul președinte: S-a pus la cale operațiunea
Playtech.ro
De ce nu iese maioneza de post pufoasă. Ce ingredient strică totul
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ea este Adriana, tânăra care și-a pierdut viața în Italia. Aceasta a pătruns pe sensul opus și s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Mesaj exploziv din partea fostului antrenor al Craiovei: ”Mirel a plecat plângând, i s-a luat șansa la titlu și a fost lucrat fără să poată spune adevărul. Slugoii și maimuțoii din jurul lui Mike au jubilat că au scăpat de el”
MediaFlux
Tichete pentru plata facturilor la energie. Câți români au primit cardurile în realitate
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul