Companiile aeriene EgyptAir interzic îmbarcarea cetăţenilor din şapte ţări musulmane cu destinaţia SUA

Companiile aeriene egiptene vor interzice îmbarcarea cetăţenilor din şapte ţări musulmane în aeronavele cu destinaţia SUA
Filip Stan
29 ian. 2017, 09:46
Companiile aeriene EgyptAir interzic îmbarcarea cetăţenilor din şapte ţări musulmane cu destinaţia SUA

Reprezentanţii EgyptAir au anunţat duminică dimineaţa că toate liniile aeriene care operează pe aeroportul internaţional din Cairo au primit o cerere oficială pentru a respecta ordinul executiv semnat de preşedintele Donald Trump şi a interzice îmbarcarea cetăţenilor din cele şapte ţări musulmane vizate în aeronavele cu destinaţia Statele Unite, transmite Reuters, citată de news.ro.

 De asemenea, pasagerii sudanezi, yemeniţi, irakieni, iranieni, somalezi, sirieni şi libieni care deţin viză de rezidenţă permanentă sau paşaport diplomatic vor putea să se îmbarce în zborurile spre Statele Unite.

Citeşte şi Donald Trump dă ordin pentru interdicţia teroriştilor islamişti radicali pe teritoriul SUA

Anterior, Departamentul de Securitate Internă a anunţat că inclusiv deţinătorii aşa-numitelor ”cărţi verzi” – vize de rezidenţă permanentă – sunt vizaţi de ordinul executiv semnat de Donald Trump, care interzice temporar, pentru o perioadă de 90 de zile, cetăţenilor din şapte ţări predominant musulmane să intre în Statele Unite.

Printre cele şapte ţări vizate de interdicţie se numără Irak, Iran, Libia, Siria, Somalia, Sudan şi Yemen.

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Marina Voica, afectată de criza apei din Prahova! Cum face artista față situației
Fanatik.ro
Directorul ESZ Prahova, atac la ministrul mediului după amenințările cu desființarea societății: „Și-a numit un om la Apele Române și nu vrea să-l pună să plătească”
Capital.ro
Suspendarea permisului de conducere sau a înmatriculării mașinii. Cum se aplică fiecare sancțiune. Ghid pentru șoferi
Playtech.ro
„Comfort” sau „confort”: care este forma corectă în limba română, mulți scriu ca în engleză
Adevarul
Rusia testează o rachetă nucleară gigantică pentru a intimida Occidentul. Aceasta s-a prăbușit după câteva sute de metri
wowbiz.ro
Ionel Ganea nu mai e om, la 6 luni după ce și-a pierdut băiețelul. Dezvăluirea care sfâșie inimile tuturor. Marius Șumudică: „Vorbea și plângea…”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Orașul din România unde meteorologii anunță nu mai puțin de 20 de zile cu ninsoare, în luna decembrie
iamsport.ro
Acuză direct că meciul dintre Farul și FCSB a fost aranjat: ”Blat ca pe vremuri, bă, nu s-a schimbat nimic!”
MediaFlux
Prime de Crăciun de până la 1.000 de lei. Ce alte beneficii vor primi angajații
stirilekanald.ro
Elevă de clasa a IX-a, răpită, bătută și umilită de 6 colege din cauza unui băiat! I-au furat telefonul și au agresat-o minute întregi pe o stradă din apropierea școliI
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje