Comunitatea românilor din Belgia strânge fonduri pentru familia tânărului ars în explozia din Piatra-Neamţ

Comunitatea românilor din Belgia a început o campanie de strângere de fonduri pentru a ajuta familia tânărului ars în explozia de miercuri, de la Piatra-Neamţ, ca să poată fi lângă acesta, la Charleroi.
Alina Costache
02 nov. 2018, 09:47
Comunitatea românilor din Belgia strânge fonduri pentru familia tânărului ars în explozia din Piatra-Neamţ

Unul dintre iniţiatorii campaniei, Cornel Radu-Loghin, a postat pe pagina sa de Facebook un mesaj despre această acţiune umanitară menită să i se poată asigura tatălui tânărului cazare într-o locuinţă pentru lunga perioadă cât va sta alături de copilul său, ce este internat în spitalul din Charleroi.

„Căutam cazare în Charleroi, cât mai aproape de Grand Hôpital De Charleroi – I.m.t.r., Rue de Villers 1, 6280 Loverval, Belgium! Această cerere este pentru tatăl lui Alexandru Băiaşu, tânărul de 29 de ani, victimă a incendiului din Piatra Neamţ, transferat ieri la acest spital. În acest moment, domnul Ionel Băiaşu a primit o cameră la subsolul spitalului, o cameră folosită de medicii de gardă dar este o soluţie temporară. Va trebui să fie acolo, alături de Alexandru, săptămâni bune de acum înainte. (…) Vom publica periodic ce donaţii s-au făcut, cu păstrarea confidenţialităţii datelor personale a donatorilor”, a scris Cornel Radu-Loghin.

Tânărul ars în urma unei deflagraţii produse, miercuri, într-un apartament din Piatra-Neamţ, a fost transferat, joi seară, la o clinică de specialitate din Charleroi, Belgia.

Victima a fost transportată miercuri seara, la Spitalul Sfântul Spiridon din Iaşi, cu arsuri suferite pe 75% din suprafaţa corporală. Medicii spun că a suferit şi arsuri ale căilor aeriene, starea lui fiind foarte gravă. În cursul nopţii de miercuri spre joi el a fost operat, iar ulterior internat la terapie intensivă.

Managerul Spitalului Judeţean de Urgenţă Piatra-Neamţ, Codruţ Munteanu, a declarat pentru AGERPRES că încă de miercuri a solicitat la cabinetul secretarului de stat Raed Arafat transferul pacientului către o unitate specializată din Bucureşti, având în vedere gravitatea rănilor suferite. Doctorul Munteanu a spus că directorul de cabinet i-a explicat că nu sunt locuri libere în Bucureşti.

„Fiind un caz care ne depăşea şi fiind o procedură care spune ‘15% arsură, automat transfer spre Bucureşti’ – el avea 70% arsuri – am căutat soluţia pentru Bucureşti. Am sunat la cabinetul domnului ministru secretar de stat Arafat, ni s-a spus că nu este în ţară şi nu putem lua legătura cu dânsul, după care mi s-a făcut legătura cu domnul director general Călin Alexandru. L-am informat, i-am spus că trebuie neapărat transferat la Bucureşti. Dânsul a întreprins toate diligenţele posibile şi în final nu s-a găsit loc pentru a fi transferat la Bucureşti”, a explicat managerul spitalului din Piatra-Neamţ.

El a precizat că urmare a răspunsului primit de la Bucureşti, a luat decizia transferului la Iaşi.

„Erau două soluţii din momentul acela: să îl păstrăm la noi, cu mare risc, pentru că nu avem condiţiile necesare, sau să îl ducem la Iaşi. Echipa de profesionişti de la Unitatea de Primiri Urgenţe şi doctorul plastician am hotărât de comun acord cu colegii de la Iaşi să îl transferăm acolo. Erau edeme înfiorătoare”, a declarat dr. Codruţ Munteanu.

Explozia de miercuri de la blocul de locuinţe din municipiul Piatra-Neamţ, care a fost urmată de un incendiu puternic, a fost cauzată de o acumulare de gaze, a declarat, joi, pentru AGERPRES, inspectorul şef al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Neamţ, colonelul Ioan Niţică.

Deflagraţia urmată de incendiu a făcut trei victime, între care un tânăr de 29 ani – proprietarul apartamentului în care a avut loc explozia – cu arsuri pe circa 70% din suprafaţa corporală, de gradele doi şi trei.

Citeşte şi Care este starea de sănătate a bărbatului rănit grav în explozia de la Piatra Neamţ. Anunţul ministrului Sănătăţii

 

DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Ce lovitură! Câte voturi a obținut Nicușor Dan în satul natal din Vaslui al Mirabelei, partenera sa de viață
Capital.ro
Se elimină ITP-ul la mașini. Au votat lege pentru renunțarea la inspecția anuală. Cine schimbă regulile
Playtech.ro
Moneda românească din 2025, noua comoară a colecționarilor. Poți obține pe ea cel puțin 450 de lei, cum o descrie BNR
DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Adevarul
Una dintre cele mai frumoase actrițe românce strălucește într-un celebru serial britanic
wowbiz.ro
Doliu în familia Mariei Ciobanu! Mesajul sfâeșietor al interpretei de muzică populară
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Meteorologii anunță o vară ciudată. Ploi și temperaturi schimbătoare
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Cine este ultima persoană cu care a vorbit Răzvan înainte să se înece în lacul Colibița! Ies la iveală detalii cutremurătoare: „Mi-a mulțumit că i-am trimis bani”
Cancan.ro
Mesajul viral al nopții! Ce i-a scris un susținător lui Nicușor Dan pe un bilețel: 'Nu va fi ușor, va fi…'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Alegeri prezidențiale 2025, turul 1. Primele rezultate parțiale oficiale. Cine intră în turul 2 cu George Simion
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
VIDEO Diana Șoșoacă i-a votat pe Corneliu Zelea Codreanu și Nicolae Ceaușescu la prezidențiale: „Puteți să îmi dați amendă cât vreți”
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Actele românilor, verificate de ANAF. Se pot impune taxe suplimentare
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Alegeri 2025: confuzie generală – România votează, dar nu prea știe de ce