Concurs Naţional de Proiecte de Tineret şi Studenţi 2025. Fonduri importante alocate de Ministerul Muncii

Ministerul Muncii a anunţat organizarea Concursului Național de Proiecte de Tineret și Studenți în perioada 15 aprilie - 14 mai 2025. Acesta reprezintă o oportunitate extraordinară pentru tineri și studenți de a contribui activ la dezvoltarea comunității și de a-și pune în aplicare ideile inovatoare.
Filip Stan
16 apr. 2025, 17:19
Concurs Naţional de Proiecte de Tineret şi Studenţi 2025. Fonduri importante alocate de Ministerul Muncii
Concurs Naţional de Proiecte de Tineret şi Studenţi 2025. Fonduri importante alocate de Ministerul Muncii

Până pe 14 mai, participanții pot concura pentru o parte din bugetul total de 3.000.000 lei, destinat susținerii inițiativelor care sprijină educația, sănătatea și participarea activă a tinerilor în societate. Fiecare proiect poate beneficia de un sprijin financiar maxim de 150.000 lei, iar participanții au posibilitatea de a depune până la două proiecte, stimulând astfel creativitatea și diversitatea propunerilor, a anunțat Ministerul Muncii pe pagina oficială de Facebook.

Prioritățile Concursului național de proiecte de tineret și studenți sunt următoarele:

  • facilitarea accesului tinerilor la învățare continuă (formală, nonformală și informală) și cultură de calitate;
  • promovarea sănătății și a educației pentru sănătate;
  • susținerea participării tinerilor și a organizațiilor de/pentru tineret la procesul decizional;
  • crearea și susținerea de oportunități pentru tinerii din zonele rurale, în vederea diminuării decalajelor dintre urban și rural.

De altfel, potrivit informării celor de la Ministerul Muncii, detalii cu privire la condițiile de eligibilitate a solicitanților și a proiectelor, depunerea dosarului de concurs, finanțarea și decontarea proiectelor, se pot găsi în Metodologia pentru Concursul național de proiecte de tineret și studenți accesând link-ul din comentarii.

Concursul Național de Proiecte de Tineret și Studenți 2025 nu este doar o competiție, ci o adevărată rampă de lansare pentru idei care pot transforma comunitățile. Tinerii din România au ocazia să își exprime creativitatea, să învețe din experiențe și să devină agenți ai schimbării.

DailyBusiness
Locuințele din București, mai scumpe cu 43% față de ultimii doi ani. Capitala, devansată de Cluj și Brașov
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Iubita fostului fotbalist de la FCSB, apariție neașteptată la MasterChef. Ce a făcut Florin Dumitrescu când a văzut-o
Capital.ro
Război hibrid împotriva României. Ce interes are Rusia prin Călin Georgescu. Băsescu: Ne consideră dușmani
Playtech.ro
Mesajul secret care apare pe toate sticlele de Coca-Cola. E un simbol ascuns, pe care puțini îl observă
Adevarul
Îngrijorare în primării. „N-am avut destul oameni care nu știau să apese pe butoane? Am adus din privat și-mi spui să plece?”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Oraşul din România care e pe harta străinilor, alături de New York şi alte atracţii turistice
Prosport.ro
FOTO. Blonda râvnită de bogătașii din toată lumea: „Cea mai drăguță”
kanald.ro
Doi părinți din Iași, condamnati la închisoare cu executare după ce bebelușul lor de 4 luni a murit din cauză că nu și-au dorit scaun special în mașină
Cancan.ro
Gafă grosolană a lui Donald Trump la întâlnirea cu Prințul William și Kate Middleton. Ce i-a făcut Melaniei, în fața tuturor
iamsport.ro
Patronul de club care ”este ceva între Marian Iancu și Gigi Becali”: ”A făcut pușcărie ca Berilă”
MediaFlux
Avantaj mare pentru toți românii cu cont bancar. Băncile vor fi obligate să arate totul
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor