Concursul care oferă elevilor premii de 75.000 de euro. Se mai pot înscrie până pe 25 februarie

Un concurs oferă elevilor premii de 75.000 de euro, iar aceștia vor trebui să se înscrie până pe 25 februarie în cursa organizată de Inter Cars România, în parteneriat cu Ministerul Educației.
Mircea Filipescu
19 feb. 2025, 20:07
Concursul care oferă elevilor premii de 75.000 de euro. Se mai pot înscrie până pe 25 februarie
Concursul care oferă elevilor premii de 75.000 de euro. Se mai pot înscrie până pe 25 februarie

Elevii din România se pot înscrie la concursul Young Car Mechanic România până pe data de 25 februarie, iar premiile puse în joc sunt în cuantum de 75.000 de euro. Peste 1.000 de elevi s-au înscris deja la competiția adresată tinerilor mecanici auto, organizată de Inter Cars România în parteneriat cu Ministerul Educației.

Concursul care oferă elevilor premii de 75.000 de euro

Pentru noua ediție din 2025, înscrierile sunt deschise până la 25 februarie, iar elevii de la licee și școli profesionale din toată țara se pot lupta pentru premii în valoare totală de 75.000 de euro.

Ediția din acest an a înregistrat un interes record, peste 1.000 de elevi fiind înscriși, de două ori mai mulți decât anul precedent. Creșterea numărului de participanți arată cât de relevantă și importantă este competiția în dezvoltarea viitorilor profesioniști auto.

Citește și : Se dau din nou sporurile de weekend care fuseseră eliminate prin Ordonanţa-trenuleţ! Ce bugetari aproape îşi dublează veniturile

Premiile de 75.000 de euro i-au atras foarte mult pe tineri, iar ele constau atât în bani, cât și în materiale tehnice. De asemenea, câștigătorul călătorește în străinătate și participă la etapa internațională, împreună cu ceilalți 12 laureați din Bulgaria, Estonia, Ungaria, Letonia, Lituania, Polonia, Ucraina, Slovacia,Slovenia, Romania, Croatia, Grecia și Cehia.

Etapele și calendarul desfășurării

În acest an, competiția va fi organizată în trei etape distincte:

Etapa 1: Online quiz – 50 întrebări teoretice pentru selecția participanților la etapele regionale.

Etapa 2: Trei etape regionale, fiecare cu 10 participanți, organizate astfel:

  • 29-30 martie 2025 – Cluj-Napoca
  • 5-6 aprilie 2025 – Bacău
  • 12-13 aprilie 2025 – București

Citește și : Românii care vor încasa 7 pensii în luna martie. Vârstnicii, revoltați de întârzierea livrării pensiilor

Etapa 3: Finala națională (22-23 mai 2025) – 10 finaliști care vor susține 10 teste practice, de câte 45 de minute fiecare.

Competiția este inclusă în calendarul oficial al Ministerului Educației pentru 2025, ceea ce oferă nu doar un plus de vizibilitate, ci și o recunoaștere importantă care a adus deja mai mulți participanți și implicarea instituțiilor de învățământ.

Elevii interesați să participe la competiție trebuie să se înscrie până la 25 februarie 2025 prin intermediul site-ului oficial: www.youngcarmechanic.ro. Mai multe detalii despre formatul competiției, etapele desfășurării și regulamentul de participare sunt disponibile online.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Benzină la 7 lei și motorină la 7,5 lei „prin forță”. Tarifele de rechiziție impuse de stat sunt cu mult sub prețul pieței libere
Capital.ro
Noua carte de identitate electronică. Decizii privind noul buletin electronic. Ce trebuie să știe românii
Playtech.ro
Indicatorul auto alb-negru cu un radar în mijloc. Ce înseamnă, cui se adresează şi unde a fost deja montat
Adevarul
Cum poți să faci grătar la curte, fără teama că vei fi amendat
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drama neștiută a Andreei, asistenta de 31 de ani din Târgu Jiu care și-a pus capăt zilelor. În urmă cu patru luni a fost abuzată de trei indivizi
iamsport.ro
Gabi Tamaș, acuzat că și-ar fi ieșit din minți și ar fi agresat mai multe persoane la Survivor! Ar fi lansat și ”amenințări de o brutalitate șocantă la adresa femeilor din staff”
MediaFlux
Breaking News: CNA închide Realitatea Plus din cauza amenzilor neplătite! Licența postului TV a fost retrasă
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj