Condiția pusă de Ilie Bolojan pentru majorarea salariilor angajaților din Energie

Premierul interimar Ilie Bolojan, care asigură și conducerea interimară a Ministerului Energiei, a emis un ordin prin care acordarea unei majorări salariale de până la 40% pentru angajații Direcției generale de investiții este condiționată de activitatea desfășurată pentru îndeplinirea obiectivelor asumate prin PNRR.
Alina Costache
26 iun. 2026, 09:12
Condiția pusă de Ilie Bolojan pentru majorarea salariilor angajaților din Energie

Ilie Bolojan condiționează majorările salariale de până la 40% de îndeplinirea jaloanelor din PNRR la Energie. Potrivit unui ordinul semnat de Ilie Bolojan, personalul Direcției generale de investiții din cadrul Ministerului Energiei poate beneficia, până la 31 august 2026, de majorarea salariului de bază cu până la 40%, prevăzută de Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice.

Pentru acordarea acestei majorări, fiecare angajat trebuie să întocmească un raport individual lunar de activitate care să demonstreze gradul de îndeplinire a atribuțiilor legate de implementarea proiectelor din PNRR.

Citește și: Sorin Grindeanu, favorit să fie premier pe Polymarket, platforma interzisă în România. Aproape 300.000$ au fost pariați pe șeful PSD

„Pentru a beneficia, până la data de 31 august 2026, de majorarea salariului de bază cu până la 40%, prevăzută la art. 17 alin. (21) din Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, cu modificările și completările ulterioare, personalul Direcției generale investiții din cadrul Ministerului Energiei întocmește un raport individual lunar de activitate”, arată documentul.

Raportul trebuie avizat de Direcția generală juridic și personal, aprobat de șeful ierarhic și transmis conducerii ministerului. Ulterior, documentul este depus la Direcția generală juridic și personal până la data de 5 a lunii următoare celei pentru care se solicită plata.

Pe baza acestor rapoarte, Direcția generală juridic și personal elaborează proiectul de ordin prin care se aprobă acordarea majorării salariale de până la 40%, transmite Mediafax.

Citește și: Nicușor Dan: Nu poți să lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Întrebarea este cum putem să reformăm sistemul fără să ducem țara asta în anarhie

Potrivit legii cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, personalul din instituțiile și/sau autoritățile publice nominalizat în echipele de proiecte finanțate din fonduri europene nerambursabile și/sau fonduri externe rambursabile, precum și personalul implicat în implementarea Mecanismului de redresare și reziliență prevăzut la art. 6 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 155/2020 privind unele măsuri pentru elaborarea Planului național de redresare și reziliență necesar României pentru accesarea de fonduri externe rambursabile și nerambursabile în cadrul Mecanismului de redresare și reziliență, aprobată prin Legea nr. 230/2021, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de majorarea salariilor de bază, soldelor de funcție/salariilor de funcție, indemnizațiilor de încadrare cu până la 40%, indiferent de numărul de proiecte în care este implicat. Această majorare se aplică proporțional cu timpul efectiv alocat activităților pentru fiecare proiect.