Condițiile Austriei pentru aderarea completă la Schengen a României. ”Preocupările noastre sunt luate în serios”

Pentru a renunța la interdicția privind aderarea completă a României și Bulgariei la spațiul Schengen, Austria a cerut, în mod logic, îndeplinirea mai multor condiții. Acestea au fost detaliate în presa de la Viena, care a subliniat totodată un lucru esențial privind aderarea, spus de ministrul austriac de Interne: ”Preocupările noastre sunt luate în serios”.
Irina Dumitrescu
22 nov. 2024, 13:32
Condițiile Austriei pentru aderarea completă la Schengen a României. ”Preocupările noastre sunt luate în serios”

Cotidianul austriac Die Presse a făcut o amplă analiză privind aderarea completă la Schengen a României și Bulgariei.

Jurnaliștii de la Viena remarcă, pe de o parte, faptul că Austria, după doi ani, va renunța la veto-ul legat de aderarea celor două țări din Est, ceea ce va duce, automat, la intrarea completă în Schengen a acestora.

Pe de altă parte, în analiză se spune că ministrul austriac de Interne, Gerhard Karner, nu vrea să lase pe nimeni ”să se uite deocamdată la cărțile lui” privind acest subiect. Asta nu înseamnă că mai sunt dubii privind dreptul de veto, ci că a existat un set de condiții ce trebuie îndeplinite.

Concret, ministrul de Interne al Austriei cere un ”pachet global clar și durabil” de la București și Sofia, care să includă consolidarea protecției frontierelor externe și combaterea contrabandei, mai notează sursa citată.

Același demnitar austriac a semnalat, recent, îmbunătățiri evidente privind migrația ilegală, inclusiv la granița de est a Austriei. Gerhard Karner a oferit cifre în acest sens, iar concluzia a fost pozitivă, după cum se menționează în presa austriacă.

Citește și Cum se poate fenta „taxa pe ţeavă” care creşte substanţial facturile românilor cu centrală. Anunţul lui Radu Opaină

Presa austriacă mai subliniază că, pentru ca aderarea completă să fie efectivă, mai trebuie implementate programe software adecvate.

Aderarea completă la Schengen a României și Bulgariei se va afla, la 12 decembrie, pe ordinea de zi a Consiliului Miniștrilor de Interne din UE, unde decizia trebuie aprobată în unanimitate.

Ursula von der Leyen: ”Să vedem un Schengen mai puternic în 2025”

Președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunțat, vineri, că România și Bulgaria vor adera complet la Schengen la 1 ianuarie 2025.

”Eliminarea controalelor la frontierele terestre interne este ultimul obstacol. Salut rezultatul pozitiv al discuțiilor informale de astăzi, de la Budapesta. Urmează decizia oficială a Consiliul Uniunii Europene. Să vedem un Schengen mai puternic în 2025”, a transmis, pe Twitter, Ursula von der Leyen.

La rândul său, premierul maghiar Viktor Orban a ținut să-l felicite pe omologul său din România, Marcel Ciolacu. ”Îl felicit pe premierul Marcel Ciolacu, România a îndeplinit condițiile”, a spus Orban.

Citește și Ucraina cere măsuri drastice contra Rusiei, pentru atacurile care fac ”incredibil de mare” riscul unor acidente nucleare

DailyBusiness
ÎCCJ acuză Guvernul că pune presiune pe justiție după sesizarea CCR: „Procesele se soluționează în sala de judecată, nu în spațiul public”
Spynews
Casa Alinei Pușcaș s-a inundat! Prezentatoarea a golit apa cu gălețile: ”Nu am mai trăit așa ceva”
Fanatik.ro
Veste uriașă pentru Cristiano Ronaldo! Familia Simpson a prezis finala Campionatului Mondial 2026 încă din 1997. Video
Capital.ro
Permis de conducere. Se reduce perioada de valabilitate ori se refuză reînnoirea pentru șoferii cu aceste afecțiuni
Playtech.ro
Românii, dezamăgiți de cea mai frumoasă plajă din Thassos. Ce le-a dat bătăi de cap la Marble Beach: „Nu am găsit nimic din ce vedeam pe Instagram”
Adevarul
Pariuri pe platforma Polymarket pentru prăbușirea lui Putin. Un utilizator misterios mizează pe înlăturarea liderului de la Kremlin până la sfârșitul anului
wowbiz.ro
Răsturnare șoc în cazul morții lui Radu Mărginean. Ce s-a descoperit la necropsie. Raportul medico-legal a fost finalizat
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Au distrus o națională din optimile CM 2026: ”Jalnică, o tristețe de fotbal, e de neprivit!” / ”El e efectiv ultimul om care să dea lecții”
MediaFlux
Pariu pe sfârșitul lui Putin. Cea mai mare piață de predicții mizează pe căderea președintelui Rusiei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?