Confruntări VIOLENTE în Ucraina. Zeci de persoane rănite în luptele de la Doneţk IMAGINI DRAMATICE

Militanţi proruşi înarmaţi au atacat luni o manifestaţie a susţinătorilor Kievului la Doneţk, în estul Ucrainei, atacul soldându-se cu numeroşi răniţi.
Alina Costache
28 apr. 2014, 17:34
Confruntări VIOLENTE în Ucraina. Zeci de persoane rănite în luptele de la Doneţk IMAGINI DRAMATICE

Activişti proruşi au atacat participanţi la un miting proeuropean desfăşurat în oraşul ucrainean Doneţk, numeroase persoane fiind rănite în confruntări.

Militanţii proruşi au atacat cu bastoane, cu pietre şi cuţite persoane care participau, în Doneţk, la un miting de susţinere a Administraţiei proeuropene de la Kiev.

Citeşte şi Tensiune URIAŞĂ în estul Ucrainei: Tentativă de ASASINAT asupra primarul oraşului Harkov

La mitingul pro-Kiev luau parte aproximativ 2.000 de persoane care fluturau steagul Ucrainei şi scandau „Oraşul Doneţk este ucrainean!„.

Citeşte şi ALERTĂ: Grănicerii ucraineni vor deschide focul, în cazul în care trupele ruse vor încerca să treacă graniţa

Potrivit reporterilor aflaţi la faţa locului, manifestaţia de simpatie pentru guvernul de la Kiev a început în jurul orei 18, iar atacatorii pro-ruşi şi-au făcut simţită prezenţa o oră mai târziu.

Potrivit unei analize AFP, 13 oraşe din estul Ucrainei, majoritatea din regiunea Doneţk, se află în prezent sub controlul rebelilor separatişti proruşi. Acestea sunt Slaviansk (110.000 locuitori) – centrul mişcării proruse, care îl controlează în întregime de peste două săptămâni, Doneţk (un milion de locuitori) – sediul administraţiei regionale a fost capturat pe 6 aprilie, iar cel al primăriei pe 16 aprilie, Lugansk (465.000 locuitori), Kramatorsk (160.000 locuitori), Gorlivka (260.000 locuitori) – sediul poliţiei a fost ocupat de la 14 aprilie, Makiivka (360.000 locuitori) – primăria a fost ocupată pe 13 aprilie, Artemivsk (78.000 locuitori) – primăria a fost ocupată pe 12 aprilie, Enakiev (85.000 locuitori) – primăria şi parchetul au fost ocupate pe 13 aprilie, Harţîzk (60.000 locuitori) – primăria a fost ocupată pe 14 aprilie, Jdanivka (14.000 locuitori) – primăria a fost ocupată pe 14 aprilie, Kirovsk (28.000 locuitori) – primăria a fost ocupată pe 14 aprilie, Torez (80.000 locuitori) – primăria a fost ocupată pe 15 aprilie, Kostiantînivka (80.000 locuitori) –  primăria a fost ocupată pe 28 aprilie.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Gigi Becali s-a enervat în direct după CFR Cluj – FCSB 1-0: „Nu fac eu la fotbal ce zice Ilie Dumitrescu!”
Capital.ro
Horoscop 24 – 30 august 2026. Această zodie are parte de interacțiuni prietenoase și productive la locul de muncă și acasă
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Cazul Lindsay Clancy. Cum a ajuns o mamă care și-a ucis cei trei copii să fie susținută de sute de femei
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Dan Șucu s-a decis și plătește 2.500.000 de euro pentru transfer
MediaFlux
Ce pensie primești dacă ai muncit 35 de ani cu un salariu de 4000 sau 5000 de lei
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat