Confuzie totală. Au fost obligaţi să-şi dea autogol, după ce au înscris „accidental” VIDEO

Un fotbalist al formaţiei sud-coreene Jeonbuk Motors a marcat fără să vrea în poarta adversă, după care colegii au trebuit să-i repare greşeala şi să înscrie şi în poarta proprie.

04 iul. 2013, 11:48

Prima divizie din Coreea de Sud a oferit unul dintre marile momente de confuzie ale săptămânii fotbalistice. După un moment de întrerupere a partidei, fotbaliştii de la Jeonbuk Motors trebuiau să le returneze mingea adversarilor de la Seongnam, numai că execuţia lui Lee Dong-Gook, fostul atacant al lui Middlesbrough, a fost prea puternică şi l-a depăşit pe portar, intrând în plasă. Era minutul 77 şi ca urmare a acestui gol „accidental” Jeonbuk a reuşit egalarea, ducând scorul la 2-2.

Au urmat trei minute de ceartă, cu mulţi jucători de la Seongnam extrem de furioşi, însă în cele din urmă s-a găsit o rezolvare a situaţiei. Eun-Seong Choi, goalkeeper-ul lui Jeonbuk a şutat balonul în propria poartă, de la câţiva metri, iar diferenţa de pe tabelă a fost restabilită.

Momentele de confuzie, cu golul „accidental”, încep după momentul 01.45 al clipului