Conservatorii și naționaliștii, victorie de răsunet la alegerile parlamentare din Finlanda. Sanna Marin pierde funcția de premier

Lovitură puternică primită de premierul Finlandei, Sanna Marin, în urma alegerilor parlamentare. Formațiunea oficialului din Guvern, Partidul Social-Democrat, a fost învinsă de coaliția de opoziție, formată din conservatori și naționaliști.
Filip Stan
03 apr. 2023, 09:28
Conservatorii și naționaliștii, victorie de răsunet la alegerile parlamentare din Finlanda. Sanna Marin pierde funcția de premier

Trendul naționalist-conservator crește puternic în Europa.

Sanna Marin (37 de ani) se pregătește să elibereze funcția de premier al Finlandei. În urma alegerilor de duminică, aceasta și-a recunoscut înfrângerea.

„Felicitări câștigătorului alegerilor, felicitări Coaliției Naționale, felicitări Partidului finlandez. Democrația și-a spus cuvântul”, a comentat Sanna Marin.

Formațiunea de dreapta de opoziție, conservatoare, Partidul Coaliției Naționale (NCP) a câștigat alegerile. Astfel, președintele partidului, Patteri Orpo (53 de ani), ar urma să preia funcția de premier. NCP ar urma să aibă 48 dntre cele 200 de locuri din Parlament. Pe locul al doilea s-a poziționat Partidul naționalist finlandez, cu 46 de locuri.

Social-democrații Sannei Marin au ocupat locul al treilea și vor avea 43 de locuri în Parlament.

 

Cine este Patteri Orpo, viitorul premier al Finlandei

 

„Este o victorie mare”, a declarat Petteri Orpo, liderul partidului câștigător, în urma scrutinului de duminică.

Acum, Patteri Orpo trebuie să formeze o majoritate, pentru a putea prelua guvernarea, respectiv postul de prim-ministru al Finlandei.

De-a lungul timpului, Patteri Orpo a fost ministru al Agriculturii în perioada 2014-2015, ministru de Finanțe în 2016-2019 și vicepremier în perioada 2017-2019.

Patteri Orpo este licențiat în științe politice, este căsătorit și are doi copii, scrie Reuters.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Gheorghe Dincă a ajuns pe mâinile medicilor! Ce a pățit monstrul din Caracal, în penitenciar
Fanatik.ro
Firma Țiriac Auto, vizată de o anchetă a Parchetului European, într-un dosar de fraudare a fondurilor europene
Capital.ro
Călin Georgescu a spus totul în presa străină: Ținta noastră este să deținem controlul! Cea mai mare bogăție a României
Playtech.ro
Moștenirea unei case intră sau nu la bunuri comune: ce spune legislaţia din România
Adevarul
Mesajul dur al unui profesor de Drept: Dacă un neurochirurg de 65 de ani poate opera, și un judecător poate pronunța divorțuri
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
El este bărbatul găsit carbonizat în mașină, pe un câmp lângă Oradea. Avea 42 de ani și acasă îl aștepta un copil
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Ce impozite și taxe cresc din 2026 după ce CCR a da undă verde majorărilor. Din 2027 va fi și mai rău
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mircea, bărbatul găsit carbonizat în mașină! Breaking news
substantial.ro
Matematica devine joacă: 5 jocuri care fac cifrele prietenoase