Consilier prezidenţial: Gardul construit de Ungaria nu este o soluţie la criza imingraţilor

Consilierul prezidenţial Leonard Orban a declarat, joi seară, la o emisiune de televiziune, că gardul pe care vrea să îl construiască Ungaria la granţia cu România nu este o soluţie la criza imingraţilor, dând exemplul Statelor Unite ale Americii care nu au reuşit să oprească afluxul de imigranţi din Mexic.
Iulian Tudor
17 sept. 2015, 18:50
Consilier prezidenţial: Gardul construit de Ungaria nu este o soluţie la criza imingraţilor

Este discutabilă această chestiune. Eu vă spun punctul meu de vedere. Gardul nu este o soluţie. Trăim într-o Europă a secolului XXI, care ar trebui să fie deschisă faţă de exterior şi a te înconjura cu garduri nu e o soluţie. Am văzut şi la americani ce se întâmplă, au construit gardul acela la granţia cu Mexic. Cât au limitat din afluxul de imigranţi? Puţin. Nu cred că e o soluţie„, a declarat, la postul Digi24, consilierul prezidenţial Leonard Orban.

VEZI ŞI: Guvernul României: Construcţia unui gard la frontiera Ungariei cu vecinii este neconformă cu normele UE

Leonard Orban afirmă că autorităţile din Ungaria pot considera că au găsit o soluţie temporară, mutând fluxurile masive de imigranţi dinspre ţara lor către Croaţia şi Slovenia, însă construirea gardului nu va oferi solţii durabile. „Noi vorbim pe termen mediu şi pe termen lung. A construi garduri nu e în niciun caz o soluţie„, a adăugat Leonard Orban.

CITEŞTE ŞI: Comisarul european pentru migraţie, în Ungaria: Gardurile şi violenţele nu rezolvă criza refugiaţilor

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Iustin Petrescu va avea un decor atipic la nuntă! Rar vezi așa ceva în România | VIDEO
Fanatik.ro
Alertă în Europa: medicament comercializat și în România, legat de mai multe decese. UE îi verifică urgent siguranța! ”Se analizează toate datele”
Capital.ro
Consultările de la Cotroceni s-au încheiat fără rezultat. Nicușor Dan: Vom continua până când se va cristaliza o variantă de majoritate solidă, pro-occidentală
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu banii dintr-un cont bancar comun în caz de poprire, divorț sau deces. Cine are drept legal asupra sumelor
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
1 iunie vine cu modificări la plata concediilor medicale! Categoriile care vor fi plătite și în prima zi
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Blocaj total în Bucuresti, după ce o mașină a intrat pe șinele tramvaiului 41! Cum se circulă în aceste momente
iamsport.ro
Prunea a răbufnit în direct după Craiova - U Cluj 5-0: ”Am înnebunit când am văzut, vorbeam singur! Spuneți-mi și mie de ce?!”
MediaFlux
Posibila propunere pentru premier a lui Nicușor Dan. Cine e Delia Velculescu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi