„Constanţa coffee break”- bulevardul Tomis va fi în weekend o imensă terasă

Modelul străzilor fără maşini prinde contur şi la Constanţa, unde un bulevard important va fi doar pietonal la sfârşitul săptămânii.
Alina Costache
09 iul. 2021, 15:52

„Constanţa coffee break”. În acest weekend, începând de sâmbătă de la ora 08,00 şi până duminică la ora 23,00, bulevardul Tomis din Constanţa, între bulevardul Ferdinand şi strada Traian, se va transforma într-o mare terasă la care constănţenii şi turiştii pot savura o cafea şi, deopotrivă, într-un spaţiu în care se pot plimba, pot merge cu role, biciclete, trotinete ori pot juca diferite sporturi.

Potrivit Primăriei, „Constanţa coffee break” ia startul în acest sfârşit de săptămână, oferindu-le constănţenilor şi turiştilor care aleg ca destinaţie de vacanţă litoralul posibilitatea să savureze o cafea chiar pe bulevardul Tomis. ”După un an de restricţii cauzate de pandemie, iubitorii de mişcare şi petrecut timpul în aer liber au ocazia să participe la o serie de activităţi organizate în zona centrală a oraşului”, precizează sursa citată.

Zeci de străzi din Bucureşti devin pietonale în weekend. Ce rute ocolitoare recomandă şoferilor Brigada de Poliţie Rutieră
De asemenea, zona de promenadă de pe bulevardul Tomis va găzdui demonstraţii de baschet oferite de sportivi constănţeni sâmbătă şi duminică, între 17,00 şi 20,00.

Programul artistic „Constanţa coffee break” este următorul:

Vineri, 09 iulie

– ora 16:00- Recital muzică armânească și ansamblu dansuri;

– ora 16:40- Recital țambal;

– ora 17:00- Recital muzică ușoară;

– ora 17:30- Recital nai;

– ora 18:00- Recital muzică ușoară;

– ora 19:00- Recital folclor muzică lipovenească.

Sâmbătă, 10 iulie

– ora 16:00- Recital muzică armânească instrumental;

– ora 16:30- Recital folcloric;

– ora 17:00- Recital nai.

Duminică, 11 iulie 

– ora 16:00- Recital de cover-uri (muzică franțuzească) și saxofon;

– ora 17:00- Recital solist muzică franțuzească;

– ora 18:00- Recital solist muzică ușoară.

Totodată, vineri a început numărătoarea inversă pentru „Jardin Urbain par Festival du Bonheur”, o combinaţie perfectă între un festival gastronomic şi un boutique-festival de muzică electronică, informează Primăria.

Evenimentul debutează vineri, începând cu ora 16,00, în Parcul Arheologic. ”Timp de 3 zile vizitatorii pot experimenta ultimele tendinţe în materie culinară într-un cadru special amenajat, cu zone de relaxare, spectacol de lumini şi muzică bună asigurată de DJ autohtoni. Cele mai bune foodtruck-uri din România vor oferi o paradă a savorilor. Surprizele vor continua cu o expoziţie de maşini de epocă organizată la monumentul Victoriei şi cu o paradă de costume”, anunţă Primăria Constanţa.

Transformarea bulevardului Tomis în zonă de promenadă impune unele restricţii de circulaţie.

Astfel, conducătorii auto care tranzitează centrul oraşului pot folosi rutele alternative: bulevardul Tomis – bulevardul Ferdinand – strada Mihai Viteazu, bulevardul Tomis – strada Traian, respectiv bulevardul Tomis – bulevardul Ferdinand – strada Ecaterina Varga – strada Negru Vodă – strada Traian.

Proiectul „Constanţa coffee break” vizează reducerea accesului auto în centrul oraşului şi, totodată, oferă o şansă pentru revitalizarea economiei locale, prin redeschiderea şi extinderea locaţiilor existente pe acest tronson, menţionează administraţia locală.

Primăria reaminteşte că oricine doreşte se poate imuniza, fără programare, cu vaccinul Pfizer-BioNTech, precum şi cu vaccinul Johnson& Johnson în Parcul Arheologic.

Centrul de vaccinare va funcţiona în perioada 9 – 11 iulie, între orele 16,00 – 20,00. Persoanele care doresc să se vaccineze, constănţeni sau turişti, trebuie doar să prezinte un document de identitate valabil (carte de identitate/paşaport).

După Bucureşti, străzile unui alt oraş din România devin pietonale în weekend. „Petrecere de pietoni!”

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Anamaria Prodan și Laurențiu Reghecampf s-au împăcat! Impresara a făcut marele anunț
Fanatik.ro
Dezvăluiri cutremurătoare despre boala lui Dan Petrescu: „Face chimioterapie. E foarte grav!”
Capital.ro
Moștenitorul lui Ion Iliescu. A fost o adevărată familie pentru fostul președinte. Nimeni nu s-ar fi gândit: S-a lipit de sufletul lor
Playtech.ro
Cât câștigă pe lună un român care strânge PET-uri din tomberoane. Sumele reale
Adevarul
UE acordă Ucrainei un împrumut masiv de 90 de miliarde de euro. Viktor Orbán, critic: „A da bani înseamnă război”
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
20.000.000 de euro pentru Florin Tănase: 'Este un profesionist'
MediaFlux
Bani cadou de la Guvern pentru românii vulnerabili! Cum poți primi ajutorul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet