Contestaţia lui Alfred Bulai la măsura arestului preventiv este judecată joi de Tribunalul Bucureşti

Tribunalul Bucureşti a stabilit pentru joi, 12 septembrie, data la care va judeca contestaţia înaintată de Alfred Bulai la decizia Judecătoriei Sectorului 1 privind arestarea sa preventivă în dosarul în care este acuzat de folosirea funcţiei în scop sexual şi agresiune sexuală.
Mircea Filipescu
11 sept. 2024, 13:46
Contestaţia lui Alfred Bulai la măsura arestului preventiv este judecată joi de Tribunalul Bucureşti

Tribunalul Bucureşti a înregistrat, marţi, dosarul în care Alfred Bulai are calitatea de contestator inculpat şi a stabilit pentru joi judecarea contestaţiei înaintate de acesta la măsura arestării preventive.

Bulai a fost arestat preventiv pentru faptele de agresiune sexuală pentru care a fost inculpat, infracţiuni în cazul cărora legea prevede pedeapsa închisorii de 5 ani sau mai mare. Infracţiunea de folosire abuzivă a funcţiei în scop sexual nu îndeplineşte această condiţie.

Tribunalul Bucureşti a înregistrat, marţi, dosarul în care Alfred Bulai are calitatea de contestator inculpat şi a stabilit pentru joi judecarea contestaţiei înaintate de acesta la măsura arestării preventive.

Conform anchetatorilor, este vorba despre o singură victimă, pe care Bulai a umilit-o şi constrâns-o moral să suporte acte de natură sexuală, în timp ce se aflau în camera lui unde o chemase pe studentă pentru a-i oferi aşa-numitul ”feedback” în urma sesiunii de practică.

Citeşte şi: Ligia Deca, sfat radical pentru studenții puși în situații din categoria celor reclamate în cazul Bulai. ”Avem proceduri!”

Judecătoria Sectorului 1 a emis mandatul de arestare pe numele fostului profesor de la Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative n 5 septembrie, în aceeaşi zi fostul cadru didactic universitar înaintând şi contestaţia la decizia de arestare preventivă.

Vineri, o doctoriță de la Centrul de Reţinere şi Arest Preventiv l-a consultat pe Alfred Bulai, după ce acesta a dat semne de infarct. Având o vârstă și probleme cu diabetul, profesorul a fost supus unui control și transportat apoi la Spitalul Universitar. Medicii au decis, în urma analizelor și a unui EKG, să fie transferat la Spitalul Militar.

Citeşte şi: Răsturnare de situație în cazul șoferului de TIR ucis de un capac de canal în Belgia. Pe cine acuză familia lui

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Legenda lui Dinamo, accident groaznic de mașină, cu doar 3 zile înainte de debutul în prima ligă: „Am ieșit prin parbriz”
Capital.ro
Călin Georgescu, umilit total de un fost premier: L-am cunoscut destul de bine, să îl întrebe cineva dacă are o soluție
Playtech.ro
Trucul curățătoriilor chimice pentru spălarea cămășilor albe. Aşa rămân ca noi luni de zile
Adevarul
Planul secret al lui Hitler care a salvat România de la dezmembrare și dispariție. Cum a manevrat dictatorul nazist destinul țării noastre
wowbiz.ro
Fiul Marei Bănică, agresat la școală de un profesor! Jurnalista a cerut ordin de protecție, după ce Dima a fost lovit cu picioarele: „Sunt șocată”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Neverosimil! I-a spus antrenorului să folosească 12 jucători în formula de start la următorul meci: ”Avem o problemă”
MediaFlux
Ce făcea Zanni înainte să se pocăiască. Artistul și-a lăsat fanii cu gura căscată: „Mi-am dat seama că sunt obsedat!”
stirilekanald.ro
Vladimir Plahotniuc, arest preventiv prelungit cu 30 de zile! Ce acuzații grave i se aduc
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj