Contre între liderii de la Chişinău: Igor Dodon va efectua o vizită în Federația Rusă, în pofida recomandărilor premierului Pavel Filip

Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, s-a arătat deranjat de decizia luată joi de premierul Pavel Filip și de președintele Parlamentului, Andrian Candu, care au emis o notă prin care oficialilor moldoveni li se cere să evite deplasările în Federația Rusă, informează Unimedia.
Filip Stan
09 mart. 2017, 14:04
Contre între liderii de la Chişinău: Igor Dodon va efectua o vizită în Federația Rusă, în pofida recomandărilor premierului Pavel Filip

„Precizez de la început că nu cunosc detalii despre cazurile menționate de cei de la guvern și parlament, dar din ce au comunicat public pot să trag concluzia că decizia lor de a le interzice oficialilor statului să meargă în Federația Rusă este una deplasată. E posibil să fi fost anumite disfuncționalități, așa cum avem și noi la frontiere, dar asta nu justifică o decizie care riscă să blocheze bunele relații pe care am început să le construim cu Federația Rusă”, a scris Dodon pe pagina sa de Facebook.

Totodată, Dodon susține că va continua să meargă în Federația Rusă, iar următoarea vizită o va întreprinde chiar săptămâna viitoare.

„Voi continua să merg la Moscova și să promovez interesele țării noastre, să muncesc pentru consolidarea parteneriatului strategic pe care îl avem cu Federația Rusă. Vă informez și despre faptul că o vizită de lucru în acest context va avea loc chiar săptămâna viitoare”, a notat Dodon.

Înainte de aceasta, Andrian Candu și Pavel Filip au transmis o notă către conducerea politică a Federației Ruse, prin care sunt semnalate o serie de abuzuri comise împotriva oficialităților din parlament, guvern, serviciile speciale și partidele coaliției de guvernare din Republica Moldova, potrivit Direcției de comunicare și relații publice a Parlamentului Republicii Moldova.

Notificarea a fost făcută cu prilejul întrevederii prim-ministrului Republicii Moldova, Pavel Filip, și președintelui legislativului de la Chișinău, Andrian Candu, cu ambasadorul Federației Ruse în Republica Moldova, Farit Muhametșin, la întâlnire fiind prezenți și ministrul afacerilor interne, Alexandru Jizdan, ministrul justiției, Vladimir Cebotari, precum și un reprezentant al Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene, menționează sursa citată.

Potrivit actului, hărțuirea oficialilor moldoveni la intrarea în Federația Rusă a luat amploare odată cu avansarea de către anchetatorii moldoveni în investigațiile privind spălarea a 22 de miliarde de dolari prin Moldinconbank, bani proveniți din Rusia.

În ultimele luni, cel puțin 25 de oficiali moldoveni au fost opriți și tratați abuziv la intrarea în Federația Rusă.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Emilia Ghinescu și iubitul ei, Viorel, au aniversat un an de relație. Imagini superbe cu cei doi
Fanatik.ro
Câți bani a luat, de fapt, Spania pentru titlul mondial! Suma este fabuloasă
Capital.ro
Economia României, în cădere liberă. Radu Georgescu critică puternic măsurile luate de Guvern: Avalansa de creșteri de taxe a tăiat puterea de cumpărare a românilor
Playtech.ro
Greșeli pentru care poți rămâne fără permis de conducere în Grecia. O simplă parcare l-a lăsat pe un român fără dreptul de a conduce timp de două luni
Adevarul
Cele două Românii din 2026. Suma ireală cu care trăiește o familie cu copil, în timp ce un singur om cheltuie 55.000 lei lunar. „Cum e posibil?”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ofertă de 8 milioane de euro pentru CFR Cluj! Cine vrea să cumpere clubul. Reacția conducerii
MediaFlux
Ce e interzis să faci pe 20 iulie! Sărbătoare mare în calendarul ortodox
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România