S-a schimbat LEGEA! Românii vor plăti cu 40% mai mult la fiecare FACTURĂ

Contribuția pentru cogenerare eficientă a fost crescută, ca urmare a unui Ordin al Autorității de Reglementare în domeniul Energiei, publicat deja în Monitorul Oficial.
Filip Stan
01 nov. 2020, 06:50
S-a schimbat LEGEA! Românii vor plăti cu 40% mai mult la fiecare FACTURĂ

„Se aprobă contribuția pentru cogenerarea de înaltă eficiență la valoarea de 0,02263 lei/kWh, exclusiv TVA”, se arată în ordinul ANRE cu nr. 189/2020, publicat în Monitorul Oficial din data de 22 octombrie.

Noua valoare a contribuției de cogenerare intră în vigoare la data de 1 noiembrie 2020, potrivit aceluiași act normativ. În momentul de față, după mai multe modificări surevenite de-a lungul ultimilor ani, contribuția de cogenerare este fixată la 0,0161 lei/kWh, ceea ce înseamnă că, de la 1 noiembrie, ea va crește cu 40%, anunţă Economica.

Consumatorii de gaz şi electricitate primesc banii înapoi la factura de regularizare. Care sunt condiţiile

Contribuţia pentru cogenerare este o sumă plătită lună de lună de fiecare consumator de energie electrică pentru susţinerea producţiei de energie electrică şi termică (cogenerare) în condiţii de eficienţă ridicată. Circa 40 de centrale beneficiază de fondurile strânse prin această contribuție de cogenerare. Înainte de a fi crescută acum, ea fusese redusă, la începutul lunii iulie, cu 16%, de către ANRE.

Cu câteva zile înainte premierul Orban anunțase reducerea acestei contribuții, într-o vizită pe care a făcut-o la producătorul de aluminiu Alro Slatina, cel mai mare consumator de electricitate al țării.

Piaţa de energie electrică se va liberaliza de la 1 ianuarie. Măsura vizează şase milioane de români

„Lucrăm la o modificare legislativă prin care avem în vedere diminuarea așa-numitei taxe pe cogenerare. În prețul curentului electric este inclusă o taxă care a fost instituită cu obiectivul de a finanța investiții în modernizarea combinatelor (de fapt a centralelor – n.r.) de producere a energiei electrice și termice în sistem de cogenerare, taxă care a crescut artificial prețul energiei electrice atât pentru consumatorii industriali, cât și pentru consumatorii casnici și care nu a avut utilitatea pentru care a fost gândită pentru că de cei aproape 2 miliarde de euro care au fost colectați în toată această perioadă (din 2010 încoace – n.r.), foarte puțini bani au fost folosiți pentru investiții în capacități moderne și eficiente de cogenerare”, a spus atunci Orban.

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ousmane Dembele, hat-trick în 25 de minute în Norvegia – Franța! Balonul de Aur a scris istorie la Campionatul Mondial
Capital.ro
Se renunță la ora de vară. Schimbarea care îi vizează pe toți locuitorii țării. Unde se aplică
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Rusia tună și fulgeră la adresa României. Gestul lui Emil Boc a enervat oamenii lui Putin: ”Este scandalos”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?