Copil de 16 ani, în stare gravă la spital, după un salt cu parașuta. A sărit de la 1200 de metri, iar parașuta nu s-a deschis la timp

Un copil de 16 ani, din Suceava, a fost transportat de urgență la spital, după ce a sărit cu parașuta. Tânărul s-a aruncat de la 1200 de metri altitudine, iar parașuta nu s-a deschis la timp.
Ruxandra Rădulescu
13 iun. 2021, 14:18
Copil de 16 ani, în stare gravă la spital, după un salt cu parașuta. A sărit de la 1200 de metri, iar parașuta nu s-a deschis la timp

Un copil de 16 ani, elev al Aeroclubului Teritorial ”Grigore Baștan” Suceava, a fost transportat de urgență la Unitatea Primiri Urgențe Suceava, după ce a efectuat un salt controlat cu parașuta.

Băaiatul a sărit de la 1200 de metri altitudine și, din nefericire, parașuta nu s-a deschis complet. Inspectoratul pentru Situații de Urgență Suceava și Poliția Salcea au au fost alertate de urgență sâmbătă, în jurul orei 14.15.

Primele cercetări arată că băiatul de 16 ani a efectuat un salt controlat din avionul Antonov AN-2, în zona Aeroportului Salcea. Parașuta nu s-a deschis complet, iar copilul s-a îndreptat spre sol în mișcare de rotație, iar aterizarea a fost una violentă. Minorul avea la dispoziție și parașuta de rezervă, însă nu a eliberat-o, potrivit procedurilor.

Un copil de 16 ani care a căzut cu parașuta nu s-a accident grav

O ambulanță SMURD l-a preluat pe minor și l-a dus la Spitalul Județean Suceava. Băiatul suferă de politraumtisme prin cădere de la înălțime. Specialiștii urmează să investigheze condițiile în care s-a produs accidentul.

Băiatul de 16 ani, care s-a prăbușit cu parașuta, nu are leziuni grave, conform informațiilor prezentate de Gabriel Andrei, directorul Aeroclubului „Grigore Baștan” din Suceava, conform MonitorulSV.

„Elevul era în timpul cursului, toți elevii fac un număr minim de salturi. Copilul se afla la al treilea salt, parașuta s-a deschis asimetric, nu a reușit să o controleze și a luat contact cu solul, în rotire.”, a precizat directorul Aeroclubului.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
El este favorit să o preia pe Real Madrid. Nici vorbă de Klopp sau Zidane. E anunțul care zguduie fotbalul european
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
Pensia ta este calculată greșit? Ce trebuie să faci imediat şi cum îți recuperezi banii
Adevarul
Viețuitoarele cu cea mai dureroasă înțepătură din lume: „Senzație de deces iminent. Unii au implorat medicii să îi lase să moară”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
A stat în vacanță la hotelul lui Gică Hagi, dar nu vrea să se mai întoarcă: ”Am renunțat!”. Ce l-a nemulțumit
MediaFlux
Sâmbăta Mare 2026. Ce este bine să faci și ce nu în ziua dinaintea Paștelui
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj