Coreea de Nord a lansat o rachetă în Marea Japoniei

Coreea de Nord a lansat miercuri o rachetă în Marea Japoniei, transmit agențiile de presă internaționale. A fost al cincilea eveniment de acest gen în 2017, în ciuda sancțiunilor internaționale împotriva regimului de la Phenian, motivate de programele nord-coreene de înarmare nucleară și cu rachete.
Filip Stan
05 apr. 2017, 03:06
Coreea de Nord a lansat o rachetă în Marea Japoniei

Ministerul apărării din Coreea de Sud a afirmat inițial că lansarea unui proiectil neidentificat a avut loc din regiunea Sinpo, de pe coasta de est a peninsulei coreene și a precizat că nu este vorba de un tir de artilerie. Ulterior, Statele Unite și Japonia au confirmat evenimentul, iar comandamentul american din Pacific (PACOM) a declarat că a detectat și urmărit o rachetă nord-coreeană.

Estimarea inițială a PACOM este că a fost vorba de o rachetă balistică cu rază medie de acțiune KN-15, lansată de la baza terestră de lângă Sinpo pe o traiectorie încheiată în Marea Japoniei. Tirul a fost efectuat marți la ora 21.42 GMT (miercuri, 00.42 ora României). NORAD, comandamentul militar pentru securitatea aeriană a Statelor Unite și Canadei a apreciat că racheta nu a amenințat America de Nord.

Secretarul de stat american Rex Tillerson a refuzat să comenteze, afirmând că SUA „au vorbit destul despre Coreea de Nord”.

Japoniei a înaintat un protest față Coreea de Nord, a anunțat un purtător de cuvânt al guvernului de la Tokyo.

Incidentul a avut loc cu două zile înainte de întâlnirea din Florida a președinților Statelor Unite și Chinei, Donald Trump și Xi Jinping, pe agenda căreia se așteaptă ca problema Coreei de Nord să ocupe un loc important.

DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
INNA și Alexandra Stan, mai mult dezbrăcate pe scenă, la Amsterdam! Publicul a fost în extaz! – GALERIE FOTO / VIDEO
Fanatik.ro
Ce a putut să găsească Piedone la un abator din Popești-Leordeni. Șeful ANPC a rămas fără cuvinte. ”Nu îmi vine să cred”
Capital.ro
Se taie 200 de lei de pe card. Decizie din 1 iulie pentru românii cu pensii sub 2.200 de lei
Playtech.ro
Revin ninsorile în România! ANM a emis cod galben de vreme severă cu furtuni, grindină și rafale de 70 km/h. Județele vizate
DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Adevarul
Trecutul mai puțin cunoscut al lui George Simion. „Era poreclit «balamuc». Un om alunecos, lipsit de scrupule”
wowbiz.ro
Casa de Pensii, anunț foarte important! Breaking news!
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Spectacol pe cerul României. Fenomenul rar a stârnit reacția ANM
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
Bloomberg: Leul românesc trece printr-o scădere semnificativă, comparabilă cu cea din anul 2009
Cancan.ro
Surpriză URIAȘĂ: cine va câștiga alegerile din 18 mai? Primul sondaj pentru turul 2 dintre George Simion și Nicușor Dan
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu, în fruntea României. Decizia care răstoarnă viitorul țării: E sigur!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
Moartea șocantă a unui român în Italia. A alunecat în propria locuință și s-a tăiat la mână. Ce a urmat este incredibil
George Simion afirmă că îşi va da demisia de la Cotroceni dacă referendumul având ca temă „Turul doi înapoi” va trece
MediaFlux
Simion își dă demisia dacă ajunge președinte! Anunțul momentului înainte de alegeri
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Făgăduieli obligatorii pentru turul doi: ce-au uitat să promită Nicușor și Georgică înainte de marea finală