Coreea de Nord, ameninţare secretă la adresa SUA

Coreea de Nord avansează în dezvoltarea unor rachete strategice capabile să poarte o încărcătură nucleară menită să vizeze continentul american, a anunţat marţi un centru american de reflecţie.
Iulian Tudor
05 nov. 2013, 09:54
Coreea de Nord, ameninţare secretă la adresa SUA

Rachetele expuse de către Coreea de Nord în cursul unor recente parade militare, prezentate de experţi străini ca ale sale, ar fi de fapt „mai puţin” false decât se aprecia, potrivit Institutului americano-coreean din cadrul Universităţii John Hopkins.

Racheta nord-coreeană KN-08 de tip ICBM, cu o rază de acţiune teoretică de 5.500 până la 11.000 de kilometri, a fost expusă în 2012 şi în iulie. Un cunoscut inginer aerospaţial a calificat-o drept o „mare farsă”.

Citeşte şi IMAGINI RARE: Femei-soldat cu fuste foarte scurte în armata Coreei de Nord VIDEO

Însă într-o analiză publicată pe site-ul 38 North, institutul se arată mai puţin categoric.

„Aproape toate configuraţiile examinate ar fi capabile să trimită o încărcătură nucleară uşoară, de primă generaţie, cel puţin până la Seattle”, pe coasta americană la Pacific, scriu expertul în neproliferare Jeffrey Lewis şi inginerul John Schilling.

În alt articol, publicat în revista Science and Global Security, John Schilling subliniază totuşi că racheta de tip KN-08 se află în faza de dezvoltare.

„Lipsa unor teste de zbor face ca dezvoltarea operaţională (a rachetei) să mai dureze luni sau ani”, în opinia sa.

Institutul a confirmat la sfârşitul lui octombrie efectuarea unor lucrări importante la poligonul de la Sohae, de unde a fost lansată o rachetă cu rază lungă de acţiune în decembrie – considerată o rachetă balistică de către occidentali -, poate pentru a găzdui rachete de o capacitate mai mare.

Un tir de testare a rachetei de tip KN-08 de la această instalaţie poate avea loc „în orice moment”, a avertizat John Schilling.

Coreea de Nord a procedat la trei teste nucleare şi a precizat, cu ultima ocazie, în februarie, că a utilizat „un dispozitiv miniaturizat şi mai uşor”, susceptibil să fie fixat pe ogiva unei rachete cu rază lungă de acţiune.

Însă majoritatea experţilor sunt de acord asupra faptului că nord-coreenii nu dispun de o capacitate intercontinentală fiabilă şi că nu stăpânesc nici miniaturizarea bombei atomice.

Coreea de Nord a dovedit prin tirul din decembrie 2012 că poate trimite o rachetă cu rază lungă de acţiune în spaţiu, dar fără să posede tehnologia prin care racheta reintră în atmosferă şi atinge o ţintă.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
A ajuns pe masa de operație imediat după meci! Imagini incredibile de la conferința de presă. Video
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
Noua destinație de vacanță care le face concurență insulelor grecești. Tot mai mulți români o aleg în 2026
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ipoteză șoc în cazul morții actriței Ece Irtem. O mușcătură de maimuță i-ar fi cauzat decesul
iamsport.ro
Fără dubii! Pancu a recunoscut că ar fi refuzat-o pe Rapid dacă primea cealaltă ofertă la care spera: ”O dată în viață!”
MediaFlux
Horoscop financiar de weekend. Cele trei zodii care vor atrage banii ca un magnet
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?