CORONAVIRUS. Colegiul Medicilor cere testarea tuturor cadrelor medicale: „Sănătatea noastră este la fel de importantă ca a pacienţilor”

Colegiul medicilor solicită ca toate cadrele medicale din România să fie testate de urgență. Gheorghe Borcean, presedintele Colegiului Medicilor, explică de ce este nevoie de o testare în masă a cadrelor medicale.
Filip Stan
26 mart. 2020, 14:31
CORONAVIRUS. Colegiul Medicilor cere testarea tuturor cadrelor medicale:

„Nu pentru securitatea medicilor solicitam testarea tuturor cadrelor medicale, ci pentru securitatea sanitara nationala. Noi suntem in prima linie impreuna cu fortele de ordine, cu guvernantii si cred ca este bine sa fim testati ca sa dam sanatate celorlalti.

Instrumentul acesta nu este in mana Colegiului Medicilor, guvernantii decid. Noi solicitam pentru ca sanatatea noastră este la fel de importanta ca a pacientilor. Daca nu suntem testati se pot intampla evenimente cum s-au intamplat deja”, a spus Gheorghe Borcean la România TV.

Un număr de 153 de cadre medicale şi personal auxiliar sunt confirmate cu COVID-19 la nivel naţional, conform datelor raportate din teritoriu către Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică.

Potrivit unei informări a Ministerului Sănătăţii, dintre acestea 70 sunt medici, 50 asistente medicale, 15 infirmiere, o îngrijitoare, 17 personal auxiliar.

Cele mai multe cazuri – 90 sunt în Suceava şi 36 sunt în Bucureşti. În Constanţa, se înregistrează un caz, Covasna – 5, Hunedoara – 12, Iaşi – 3, Neamţ – 2, Vrancea

Citeşte şi Avertismentul dur al unui medic din Timişoara despre coronavirus. „O să sunaţi la 112 şi nu o să aibă cine să vină să vă salveze”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Cum a votat, de fapt, publicul din Ucraina și Moldova piesa României la Eurovision. Câte puncte a obținut Alexandra Căpitănescu de la fiecare ţară în parte 
Capital.ro
Regulă pentru proprietarii de apartamente sau garsoniere. Accesul în propria locuință este limitat prin lege. Se cere acordul în aceste cazuri
Playtech.ro
Ce ascund subsolurile blocurilor comuniste și de ce au fost construite atât de solid. Puţini ştiu explicaţia oficială
Adevarul
Surpriză de la ANAF - Introduce Inteligența Artificială pentru controale. Experții avertizează: „Apar halucinații, riscul de erori e uriaș”
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Câți bani a primit câștigătoarea Eurovision 2026! România a încheiat concursul pe locul 3
MediaFlux
Vouchere de vacanță pentru mai mulți români. Și cei cu salarii nete de până la 6.000 lei pot obține bani de concedii
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi