Coronavirus. Scandal în centrele de carantină: Trai ca la puşcărie VIDEO

A fost scandal la un centru de carantină din Focşani. Acolo, oamenii se revoltă și susțin că nu au ce mânca. Acestia spun ca sunt conditii mai grele decât în închisoare.
Filip Stan
12 mart. 2020, 16:26
Coronavirus. Scandal în centrele de carantină: Trai ca la puşcărie VIDEO

Un bărbat aflat într-un centru de carantină din Focşani susţine că stă în condiţii mai rele decât la închisoare. 

„La pușcărie, mai rău ca la pușcărie aici… mai rău ca la pușcărie aici. Mă ții nemancat de ieri aici?Frate m-ai adus de ieri și mă ții nemancat? Ma aduci de ieri aici şi nu imi dai mancare, nu imi dai alea?

Oamenii ăștia vin de la vama, toata Romania, ii plimba de 4 zile. Stai ca la pușcărie frate”, a spus bărbatul.

Reamintim că primul convoi cu vrânceni, veniți din străinătate de teama coronavirusului, și care au ajuns în țară după intrarea în vigoare a noilor restricții impuse de autorități, a intrat în carantină, miercuri seară, la o locație stabilită în municipiul Focșani. Ei au fost însoțiți de polițiști și jandarmi. Din primele informații ar fi vorba despre 15 persoane, care ar fi cazate la locația aprobată la nivelul Focșaniului.

Inițial era vorba despre un grup mai mare însă o parte dintre persoane, care trebuiau să ajungă în alte județe, au tranzitat Vrancea, iar ceilalți au fost direcționați către Focșani. O altă locație posibilă pentru cei care urmează să vină este Tabăra de la Gălăciuc, izolată la câțiva kilometri de Tulnici, unde s-au făcut toate pregătirile pentru a prelua persoanele care intră în carantină. Un asemenea convoi a fost oprit ieri la intrarea în Bucureşti pentru liniştirea traficului din Capitală şi urma să-și continue drumul către Constanţa şi Prahova. Ministrul interimar al Afacerilor Interne, Marcel Vela, a declarat că a avut loc o videoconferinţă cu prefecţii, marţi noaptea, pentru a fi înştiinţaţi despre starea convoaielor formate la graniţă, astfel ca oamenii să fie aşteptaţi şi introduşi în centrele de carantină în judeţele de destinaţie, potrivit monitoruldevrancea. 

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Locul neașteptat unde a fost surprinsă Georgina, iubita lui Cristiano Ronaldo. E cel mai puternic de pe planetă, foarte puțini oameni ajung aici
Capital.ro
Tragedia a lovit lumea filmului. S-a stins mult prea devreme un actor celebru. E o mare pierdere, toți admiratorii îl regretă
Playtech.ro
Cum poți reclama încălcarea drepturilor tale la Inspecția Muncii: Pașii prin care poți face o sesizare
Adevarul
Moartea unui afacerist român în Italia, învăluită în mister. Ce au descoperit anchetatorii în apartamentul închiriat
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trei frați de 6, 8 și 9 ani au murit sub ochii mamei lor după ce au căzut într-un lac în... Vezi mai mult
iamsport.ro
Mircea Lucescu și-a dat acordul să antreneze Steaua, dar Valentin Ceaușescu s-a opus dintr-un motiv uluitor
MediaFlux
Putin l-a chemat pe Zelenski la Moscova. Trump și-a dat acordul pentru ce urmează
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil