Coşmarul Barty revine pentru Simona Halep. Adversară dificilă pentru româncă, în sferturi la Madrid

Jucătoarea australiană Ashleigh Barty, locul 9 WTA şi cap de serie 9, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului Madrid Open, cu premii de peste 7 milioane de euro, fază în care o va întâlni pe Simona Halep.

08 mai 2019, 14:02

Ashleigh Barty a învins-o în optimi pe sportiva din Kazahstan Iulia Putinţeva, numătul 43 WTA, scor 4-6, 6-1, 6-2, în două ore şi cinci minute.

Simona Halep s-a calificat în sferturi tot miercuri, trecând de jucătoarea Viktoria Kuzmova din Slovacia, locul 46 WTA, scor 6-0, 6-0.

Halep şi Barty au mai fost adversare de trei ori, ultima dată la ediţia din acest an a turneului de la Sydney, când confruntarea a fost câştigată de sportiva din Australia. Acela a fost primul meci jucat de Simona Halep în 2019. În 2018, la Montreal şi la Cincinnati, câştigătoare a fost Halep.

Simona Halep a câştigat în 2017 şi 2016 turneul organizat de Ion Ţiriac, iar anul trecut a ajuns tot în sferturi.