Cosmin Olăroiu, învins de un copil de mingi la Cupa Asiei. Faza care a îngropat Arabia Saudită VIDEO

Arabia Saudită, cu Cosmin Olăroiu pe banca tehnică, a pierdut cu 0-1 primul meci la Cupa Asiei, împotriva Chinei. La scorul de 0-0 saudiţii au ratat o lovitură de la 11 metri, după ce un copil de mingi i-a indicat portarului chinez în ce colţ să plonjeze.

12 ian. 2015, 11:01

China îi poate datora primul succes la actuala Cupă a Asiei unui copil de mingi. În meciul cu Arabia Saudită, de la Brisbane, acesta a fost îngerul păzitor al buturilor chineze, alături de portarul Wang Dei.

În minutul 62 al partidei, la scorul de 0-0, saudiţii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, dar înainte de executarea ei portarul naţionalei chineze a discutat preţ de câteva clipe cu un copil de mingi, în vârstă de 12 ani, aflat în spatele porţii sale. Acesta i-a indicat să plonjeze spre stânga, Wang Dei l-a ascultat şi a parat execuţia lui Naif Hazazi.

Citeşte şi Cosmin Olăroiu, umilit în primul meci ca selecţioner. A primit patru goluri în 60 de minute

În final, China a câştigat cu 1-0. Următorul meci al Arabiei Saudite este programat miercuri, de la ora 9.00, împotriva Coreei de Nord.