Cosmin Olăroiu, SCANDAL URIAŞ cu dolari FALŞI. Afacerea a ajuns în vizorul FBI

Cosmin Olăroiu, antrenorul plătit de Al Ahli Dubai cu 5 milioane de dolari pe an, a fost nevoit să dea explicaţii, alături de alte 14 persoane, într-un dosar instrumentat de procurorii bucureşteni, din cauza unor bancnote falsificate.
Filip Stan
22 ian. 2016, 08:19
Cosmin Olăroiu, SCANDAL URIAŞ cu dolari FALŞI. Afacerea a ajuns în vizorul FBI

Unul dintre cei anchetaţi în dosar a dezvăluit pentru SpyNews că întregul scandal a izbucnit recent, când două instituţii bancare au sesizat Parchetul cu privire la nişte bancnote false primite de la mai mulţi clienţi.

„Printre clienţi ne aflam eu şi antrenorul Cosmin Olăroiu. Am dat declaraţii, iar în cazul lui Olăroiu a venit un avocat care a explicat că, în opinia lui, nu s-a comis nicio infracţiune, că bancnota depusă de Olăroiu nu e falsă. Bancnotele noastre au fost trimise în America, au fost expertizate şi de FBI, iar rezultatul a fost că bancnotele erau autentice. Situaţia nu a fost tocmai plăcută, fiindcă acuzaţiile erau grave, dar a fost bine că s-a lămurit problema”, a declarat unul dintre suspecţi pentru SpyNews.

CITEŞTE ŞI Gino Iorgulescu şi Cosmin Olăroiu, în atenţia DIICOT. Perchezeţii pentru suspiciunea de EVAZIUNE FISCALĂ

Totuşi, printre bancnotele dubioase s-au descoperit şi unele false. Conform documentelor, o instanţă din România a dispus, recent „luarea măsurii confiscării speciale, în vederea distrugerii, a următoarelor bancnote falsificate: 11 (unsprezece) bancnote din cupiura 100 USD – seriile B59098898C, B59098880C, B49098958C, B49098955C, AH35178238B, CE27390816A, AB15152542N, AB98141833F, AH74154238A, AH35148195B, AL24254096C; * 1 (una) bancnotă din cupiura 50 USD cu seria K89882051B; * 1 (una) bancnotă din cupiura 20 USD cu seria AB05572672R”.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Teo Costache, reacție ironică după apariția lui Marcel de la Insula Iubirii! Ce l-a amuzat teribil
Fanatik.ro
Un fotbalist român, suspectat de fraudă de 3,5 milioane de euro prin intermediul unor site-uri de matrimoniale
Capital.ro
Grevă marți în ANAF, Vamă și Ministerul Finanțelor. Funcționarii se solidarizează cu protestul din sănătate
Playtech.ro
Averea declarată versus averea reală. Câți bani ar fi strâns Vladimir Putin de când conduce Rusia și ce spun investigațiile internaționale
Adevarul
Cine predă, de fapt, în școlile din România? Adevăruri și mituri despre profesorii titulari și suplinitori
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 34 de ani și-a pierdut viața după ce și-a abandonat soția pe marginea unui drum din Italia. În mașină se afla și fiul lor de 9 ani
iamsport.ro
Se apropie sfârșitul pentru CFR Cluj! Ce decizie au luat toți jucătorii din lot
MediaFlux
PSD sesizează Guvernul Bolojan la Curtea de Apel București și la Parchetul General: A inițiat hotărâri de Guvern și politici publice cu impact pe termen lung, ceea ce îi era total și irevocabil nepermis
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România