Costel Gâlcă, victorie spectaculoasă în Spania

Espanyol a reușit să câștige încă un meci în campionat. Echipa lui Costel Gâlcă s-a impus în deplasare cu Sporting Gijon, scor 4-2.

27 feb. 2016, 20:08

Gazdele au deschis scorul prin Castro, însă până la pauză avea să fie 1-1. Burgui a marcat pentru Espanyol în minutul 41.

După pauză formația lui Gâlcă a fost mult mai montată și a reușit să marcheze de două ori în 10 minute. Moreno și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutele 48 și 58.

Castro a reușit din nou să reducă din diferență, în minutul 62, iar pe final Espanyol s-a mutat în defensivă și a avut de două ori noroc la două bare ale gazdelor.

Contrar cursului jocului Espanyol a reușit să înscrie în minutul 80 prin Asensio. În urma acestui rezultat Espanyol face un salt de 3 locuri în clasament.

A ajuns pe locul 13 în La Liga, cu 28 de puncte, cu 3 în urma Valenciei.