Gură de oxigen pentru Piţurcă, rămâne invincibil în Bănie. Universitatea Craiova a câştigat meciul cu Botoşaniul

Formaţia Universitatea Craiova a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, echipa FC Botoşani, într-un meci din etapa a 19-a a Ligii I. Golurile au fost marcate de Mihăilă ’20, Cicâldău ’28 (penalti) şi Vătăjelu ‘90+3 pentru gazde, respectiv Ofusu ’39 pentru oaspeţi.

05 dec. 2019, 15:19

CRAIOVA – BOTOSANI 2-1 (Mihăilă – min. 20, Cicâldău – min. 28 / Ofosu – min. 39). Universitatea a început foarte bine meciul şi a marcat de două ori în prima jumătate de oră, prin Valentin Mihăilă (19) şi Alexandru Cicâldău (28 – penalty), după un fault acordat uşor la un duel între fundaşul Andrei Miron şi atacantul Andrei Ivan. FC Botoşani a redus din diferenţă prin Reagy Ofosu (39), după o eroare a apărării craiovene.

Oaspeţii au dominat repriza secundă şi au ratat ocazii mari prin Hamidou Keyta (58 – bară) şi Stefan Askovski (58).

Universitatea a marcat al treilea gol în minutele adiţionale, prin Bogdan Vătăjelu (90+2), scăpat singur pe contraatac alături de alţi coechipieri, după un corner la poarta gazdelor la care a venit şi portarul Eduard Pap.

În tur scorul, a fost egal, 1-1.

FC Botoşani a pierdut doar al doilea său meci în deplasare în acest campionat.

Universitatea e neînvinsă de cinci meciuri pe teren propriu, patru victorii şi un egal.