Cresc taxele pentru această categorie de pensionari. Bătrânii plătesc în plus chiar și 800 de lei pe lună

Sunt vești proaste pentru cei care își trăiesc bătrânețea în Căminul pentru Persoane Vârstnice din Sibiu. Primăria vrea să majoreze semnificativ taxele.
Alina Costache
29 ian. 2025, 11:56
Cresc taxele pentru această categorie de pensionari. Bătrânii plătesc în plus chiar și 800 de lei pe lună

Cresc taxele pentru această categorie de pensionari. Dacă proiectul se va aproba, vârstnicii vor fi nevoiți să plătească mai mult chiar și cu 800 de lei.

Cresc taxele pentu această categorie de pensionari. Vești proaste pentru bătrâni

Primăria din Sibiu vrea să majoreze contribuția pe care o plătesc bătrânii care locuiesc la Căminul pentru Persoane Vârstnice. Acesta este administrat de Direcția de Asistență Socială și are o capacitate de 90 de locuri. În prezent este ocupat de 66 de persoane.

Începând din 2025, Primăria din Sibiu vrea ca bătrânii să plătească o contribuție în funcție de starea de sănătate redată de gradul de dependență.

Citește și Pensionarii care pot rămâne fără 2.700 lei la pensie. Trebuie să trimită acest document la Casa de Pensii

„Costul mediu lunar de întreținere se stabilește în funcție de gradul de dependență al persoanei vârstnice îngrijite și are în vedere totalitatea cheltuielilor curente anuale ale căminului”, se arată în raportul de specialitate, potrivit oradesibiu.ro. 

Astfel, costul mediu lunar de întreținere s-a determinat pornind de la media cheltuielilor de funcționare ale căminului aferente anului 2024, în valoare de 3.454.302 lei, împărțit la numărul mediu al beneficiarilor din cămin, respectiv 66, rezultând un cost mediu lunar de întreținere/beneficiar de 4.361 lei/beneficiar/lună.

Dacă proiectul de majorare a taxelor va fi adoptat joi în ședința de Consiliu local, atunci persoanele independente (încadrate în gradul III de dependență) vor plăti o contribuție lunară de întreținere de 2.000 lei față de 1.600 lei în 2024. Persoanele semidependente (încadrate în gradul II de dependență) și persoanele dependente (încadrate în gradul I de dependență) vor achita o taxă de 2.500 lei, față de 1.700 lei în 2024.

Contribuția a fost stabilită diferențiat deoarece beneficiarii dependenți și cei semidependenți necesită mai multe resurse și sprijin.

Primăria din Sibiu explică majorarea taxelor prin prisma evoluției costului mediu lunar în perioada 2023-2024,care a înregistrat o creștere pe beneficiar de 16,20%.

De asemenea, un alt motiv al majorării contribuției de îngrijire este faptul că a crescut salariul minim pe economie, iar de la 1 septembrie 2024 s-au mărit și pensiile.

Citește și Vești bune pentru această categorie de români. Pot ieși la pensie anul acesta! Care sunt condițiile și ce acte trebuie să depună

 

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Otopeni, mai scump decât Heathrow: cât te costă cu adevărat să mănânci în aeroportul din România, față de Londra, Madrid sau Roma
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. Anunț despre alegerile pentru Primăria Capitalei din 7 decembrie
Playtech.ro
Cât costă să ridici un garaj din cărămidă sau BCA? Costurile complete
Adevarul
Haos la sucursalele Intesa Sanpaolo Bank: Clienții nu-și pot încasa salariile, iar antreprenorii nu pot face plăți
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Talpan declară război: ”Vreau să îi distrugem pe toți! Voi cere excluderea echipelor românești, plus naționalei, din competiții UEFA. Am notificat că Steaua are tot”
MediaFlux
Catedrala Națională se închide pe perioadă nelimitată. Când mai poate fi vizitată
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai