Creștere alarmantă a numărului de cazuri de COVID-19 în iulie. Au fost raportate 11 decese

2015 cazuri noi de COVID-19 au fost raportate în săptămâna 15 - 21 iulie, o creştere cu 60% faţă de săptămâna precedentă. Totodată, au fost raportate 11 decese.
Alina Costache
23 iul. 2024, 12:49
Creștere alarmantă a numărului de cazuri de COVID-19 în iulie. Au fost raportate 11 decese

INSP anunţă marţi că, în săptămâna 15-21 iulie, s-au înregistrat 2.015 cazuri noi de COVID-19 , ceea ce reprezintă o creştere cu 60 % faţă de săptămâna precedentă.

”Au fost înregistrate 2.015 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID-19), în creştere cu 60% faţă de săptămâna precedentă”, transmite INSP.

Citește și: Ce alimente ne răcoresc corpul și de ce nu este bine să bei apă rece pe caniculă. Explicațiile unui dietetician

662 dintre pacienții raportați în săptămâna 15 – 21 iulie s-au reinfectat, fiind testaţi pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare/o altă reinfectare.

Totodată, au fost raportat 11 decese ale unor persoane infectate cu coronavirus, într-un singur caz fiind vorba despre o persoană cu comorbidităţi.

Citește și: „Boala cu o mie de fețe”, pericolele care pot apărea dacă este lăsată netratată

”Au fost efectuate 676 teste RT-PCR şi 8.920 teste rapide antigenice, cu 11,4% mai multe decât în săptămâna anterioară. Rata pozitivităţii a fost de 21%, în creştere cu 6,4%”, a transmis INSP.

Până în prezent, pe teritoriul României: au fost înregistrate 3.536.329 cazuri de infectare cu SARS-CoV-2. 68.973  persoane diagnosticate cu infecţie cu SARS-CoV-2 au decedat. Au fost prelucrate 14.020.170 teste RT-PCR şi 14.860.496 teste rapide antigenice.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
O tiktokeriță celebră din România vrea să recurgă la un gest necugetat!?! Ar fi intrat în patima substanțelor interzise
Fanatik.ro
Ce s-a ales de Jeremie Njock, unul dintre cei mai cunoscuți atacanți străini care au ajuns în România. Meseria care i-a schimbat viața
Capital.ro
Tot mai mulți români, fără un loc de muncă. Datele INS arată că rata șomajului a crescut semnificativ în rândul tinerilor
Playtech.ro
Oraşele din România în care locuinţele s-au scumpit cel mai puţin. Preţurile sunt aproape ca anul trecut
Adevarul
Atunci când iadul s-a pogorât pe Pământ. Unul dintre cele mai terifiante cazuri de posedare din istorie, rămas deocamdată un mister științific
wowbiz.ro
Răsturnare șoc în cazul morții lui Radu Mărginean. Ce s-a descoperit la necropsie. Raportul medico-legal a fost finalizat
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Ce pachet de acțiuni deține, de fapt, Andrei Nicolescu la Dinamo: ”Atât mai am după ultima actualizare”
MediaFlux
Horoscop 2 iulie. Ziua în care acești nativi nu trebuie să ia deloc decizii
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?