Crin Antonescu: ”Dacă tot a rămas la Cotroceni, președintele Iohannis nu funcționează, măcar la nivelul comunicării publice de care este nevoie”

Fostul lider liberal Crin Antonescu este de părere că șeful statului, Klaus Iohannis, ar fi trebuit să plece de la Cotroceni atunci când i s-a încheiat ”mandatul uzual” și că acesta, ”dacă tot a rămas” în funcție, ”nu funcționează, măcar la nivelul comunicării publice de care este nevoie”.
Irina Dumitrescu
21 ian. 2025, 22:12
Crin Antonescu: ”Dacă tot a rămas la Cotroceni, președintele Iohannis nu funcționează, măcar la nivelul comunicării publice de care este nevoie”

Crin Antonescu a vorbit, marți seară, despre rămânerea lui Klaus Iohannis la Cotroceni.

Fostul președinte al PNL a spus că ”rămânerea domnului Iohannis este legală și are o legitimitate discutabilă”.

Antonescu este de părere că, în conformitate cu legea, după formarea Guvernului și intrarea în funcțiune a noului parlament, locul lui Iohannis ar fi trebuit să fie luat de președintele Senatului, până la învestirea unui nou șef al statului.

Citește și Crin Antonescu, despre Călin Georgescu: ”O fantomă. Un drog ieftin, dar eficient și distrugător”

Crin Antonescu: Dacă tot a rămas la Cotroceni, președintele Iohannis nu funcționează

În opinia lui Crin Antonescu, șeful statului ar fi trebuit să plece de la Cotroceni mai devreme de atât, respectiv atunci când i s-a încheiat ”mandatul uzual”. ”Ar fi fost cred mult mai bine, pentru cauza democrației românești”, a argumentat Crin Antonescu, la antena3.

În același context, întrebat dacă ar fi bine ca Iohannis să demisioneze, Antonescu a răspuns: ”Eu nu pot nici să-i impun, nici să-i prescriu președintelui. Ar fi fost mai bine, pentru cauza unei stabilități și a unei minime încrederi între cetățeni, să-și încheie mandatul”.

Fostul președinte al PNL nu a pierdut ocazia de a-l critica pe Klaus Iohannis. ”Dacă tot a rămas la Cotroceni, președintele Iohannis nu funcționează, măcar la nivelul comunicării publice de care este nevoie”, a spus Antonescu.

Citește și Sondaj INSCOP – 88,1% dintre români se opun ieşirii din NATO şi UE, românii nu vor Ro-Exit

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Bătaie generală într-un autobuz STB! Arsenal incredibil folosit: „A fost un haos”. Video
Capital.ro
Schimbare la ATM. Sunt înlocuite toate aceste bancomate. Anunț pentru cei care retrag sau depun numerar
Playtech.ro
Cine este Karina Pavăl, moștenitoarea Dedeman aflată în centrul tranzacției Carrefour
Adevarul
Un economist traduce ce ne spune ratingul Fitch: Dacă se face rotativa, ne așteaptă prăpastia
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Confesiune ȘOCANTĂ în direct a fostului fotbalist din Liga 1: ”Când muream de frig, făceam pe mine ca să mă încălzesc! Am făcut la un meci cu Sepsi, înghețam”
MediaFlux
Dezastru financiar pentru trei zodii. Ghinionistele horoscopului după 14 februarie
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat