Crin Antonescu: ”Nu am fost niciodată niciun fel de agent. Nu sunt securist”

Candidatul pentru Cotroceni al coaliției aflate la guvernare, Crin Antonescu, susține ferm că nu a fost niciodată ”niciun fel de agent” al serviciilor de informații. El promite că acestea, dacă el ajunge președinte, nu vor avea nicio influenţă în politică.
Irina Dumitrescu
13 mart. 2025, 10:29
Crin Antonescu: ”Nu am fost niciodată niciun fel de agent. Nu sunt securist”

Crin Antonescu a făcut declarații importante despre implicarea serviciilor în politica autohtonă.

Înainte de toate, fostul lider liberal a subliniat că nu a fost niciodată ”niciun fel de agent” al serviciilor de informații.

Antonescu a mai spus că serviciile, dacă el va ajunge președinte al României, nu vor avea nicio influenţă în politică. În acest context, fostul lider liberal a admis existența unui ”sistem ocult” care acționează în România de foarte mulți ani.

”Nu am fost niciodată niciun fel de agent. Nu sunt securist, orice accepţie i-aţi da, şi dacă e vorba de sistemul acela ocult, am fost totdeauna împotriva lui şi el nu va mai exista dacă voi fi preşedinte. În România cel puţin. Adică nu vor mai exista serviciile speciale de informaţii secrete, cum le spune lumea, deşi nu-i numele oficial, SRI, SIE, Armata, Doi şi un sfert, SPP, săracul, nu mai vorbesc, deci îşi vor face datoria constituţională, conform legii, vor lucra pentru ţara asta, că au ce lucra, slavă Domnului, vor lucra numai asta”, a spus, la Metropola TV, Crin Antonescu, citat de news.ro.

Citește și Claudiu Târziu critică dur tandemul Simion-Gavrilă: „Suntem pe marginea prăpastiei şi aşteptăm salvarea de la un cuplet binecuvântat de Georgescu”

Crin Antonescu a descris existența ”sistemului ocult” drept secretul lui Polichinelle, adică un lucru pe care, de fapt, îl știe toată lumea.

Astfel, întrebat dacă serviciile au influență în politica românească, Antonescu a răspuns: ”Au, de foarte mulţi ani de zile şi cred că e secretul lui Polichinelle, ce Dumnezeu! (…) A intrat în folclor chestiunea asta şi a intrat cu ceva temei, adică nu-i chiar o imaginaţie, nu-i ca aia că dorm eu mult. Aia e o prostie, care s-a răspândit către nişte propagandişti. Dar asta cu influenţa serviciilor, cred că a fost o chestiune evidentă de multă vreme”, a spus el.

În același context, Crin Antonescu s-a descris ca fiind ”candidat antisistem”.

Întrebat dacă s-a hotărât pe cine ar susţine pentru funcţiile de şefi ai serviciilor de informaţii, în cazul în care va ajunge la Cotroceni, Antonescu a răspuns că nu are astfel de nume, pentru că acest lucru nu reprezintă ”prima urgenţă”.

Citește și Călin Georgescu îl demola pe George Simion, înainte prezidențialelor din 2024: ”Este omul altora, al celor care nu au nimic în comun cu binele poporului”

Crin Antonescu a ocupat mai multe funcții publice importante. A fost deputat PNL, ministru al Tineretului și Sportului și chiar președinte interimar al României, între 10 iulie și 31 august 2012, după suspendarea lui Traian Băsescu.

DailyBusiness
Prețul rovinietei pentru autoturisme se DUBLEAZĂ începând de astăzi. Amenzi mai mari pentru cei fără rovinietă
Spynews
”Dumnezeule, ce ne-ai dat să trăim!”. Alina Marymar, șocată! Are legătură cu nepotul ei decedat, Lucas. Mulți nu cred că e o coincidență
Bzi.ro
Carmen Negoiță, goală pe internet! „Cea mai apreciată poză!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Firma nurorii lui Călin Georgescu, dată în judecată din cauza datoriilor. Ce sumă a fost obligată să plătească compania controlată de soția lui Cosmin Georgescu
Capital.ro
Călin Georgescu nu mai scapă. Judecătorii au dat verdictul azi, 1 septembrie
Playtech.ro
Când intră banii pe cardurile sociale în septembrie? Plățile vor fi făcute în două tranșe
Adevarul
Rețeta sănătoasă, care te ajută să slăbești fără să renunți la gust, recomandată de un antrenor de fitness: „Am pierdut 7 kilograme”
wowbiz.ro
Un nepalez a fost găsit în stare de inconștiență la marginea unui drum din Vaslui! Străinul a fost salvat la timp de un jandarm aflat în timpul liber
Economica.net
VIDEO Autostrada Bucureştiului - Se ridică podul peste lacul Cernica
Prosport.ro
Cea mai frumoasă voleibalistă a lumii a publicat imagini mai mult decât îndrăznețe în costum de baie
kanald.ro
Când vor fi încărcate cardurile sociale cu 125 de lei
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu s-a întors în România! Cu cine a fost surprinsă vedeta, după moartea lui Felix Baumgartner
iamsport.ro
Breaking! Ce transfer ar putea face Gigi Becali: 'E titular și e under'. Propunerea a venit în direct
MediaFlux
3 zodii care primesc vești bune în luna septembrie 2025
stirilekanald.ro
Cutremur de 6 grade cu peste 800 de morți. Alte sute de oameni, dați dispăruți și căutați sub dărâmături
BREAKING! Ilie Bolojan a amenințat cu demisia: ”Nu are rost să mai stau”