Crin Antonescu: Nu avem nimic în comun cu PDL

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, la Pro Tv, că eventuala rupere a USL nu înseamnă automat că liberalii şi-au reconsiderat poziţia faţă de PDL şi faţă de guvernarea democrat-liberală. Antonescu a respins ideea că liberalii ar trebui să se căiască pentru colaborarea cu social-democraţii.
Filip Stan
23 feb. 2014, 10:04
Crin Antonescu: Nu avem nimic în comun cu PDL

„Eu, care am fost un critic foarte hotărât al PDL cât a fost la putere, după decembrie 2012 m-am referit foarte rar la ei pentru că treaba mea era alta, nu să înjur opoziţia. Acum trebuie să mă refer la ei pentru că din declaraţiile unora răzbate o anumită neînţelegere. Dacă îşi imaginează că evaluarea noastră asupra a ceea ce-au făcut cât au fost la guvernare s-a schimbat, se înşeală. În orice dialog, partea compromisă este PDL că nu PNL a tăiat pensii şi salarii”, a spus Antonescu adăugând ulterior: „Nu avem nimic în comun”.

În schimb, liberalul nu exclude posibilitatea unor colaborări punctuale cu rivalii de la PDL. „PNL şi PDL pot discuta şi acţiona împreună pe câteva principii majore: apărarea statului de drept, acţiuni de politică externă şi susţinerea unor măsuri economice de dreapta stimulative pentru mediul de afaceri”. Întrebat dacă este totuşi posibil ca liberalii şi democrat-liberalii să semneze împreună o moţiune de cenzură împotriva unui guvern Ponta III, Antonescu a răspuns: „Teoretic, da”.

Preşedintele PDL, Vasile Blaga, a declarat, vineri, că „ipocrizia” liderului PNL, Crin Antonescu, este „monumentală” atunci când vorbeşte despre Opoziţie, în condiţiile în care a „girat cu ambele mâini această guvernare”.

„Ipocrizia lui Antonescu este monumentală. Nu ai cum să vorbeşti despre opoziţie atâta vreme cât ai girat cu ambele mâini această guvernare. Nu poţi să ai tupeul să vorbeşti despre opoziţie când pleci de la guvernare, nu pentru încălcarea principiilor de dreapta sau suprataxarea românilor, ci pentru că ai pierdut bătălia pentru posturi”, susţine preşedintele PDL într-o postare pe pagina sa de Facebook.

Blaga adaugă că „USL, adică PNL+PSD+PC, este responsabilă în bloc pentru debandada socială, fiscală şi administrativă a României”.

„Ponta şi Antonescu sunt exact ca două precupeţe care si-au pus fustele-n cap în piaţă în timp ce interesul naţional şi guvernarea au fost aruncate la tomberon. USL nu are de oferit românilor decât circ şi hărmălaie ieftină”, mai scrie liderul democrat-liberalilor pe pagina sa de socializare.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Cât stă, de fapt, băiatul lui Adi Mutu pe telefon. ”Briliantul” a dat cărțile pe față
Capital.ro
Ora de vară 2026 în România. Data când se schimbă ora în România. Se dă ceasul înainte cu o oră
Playtech.ro
Închiderea balcoanelor de la parter. Reguli de care să ţii cont în 2026
Adevarul
Ipoteză șocantă în cazul copilului căzut de la etajul 9: ce au observat vecinii înainte de moartea băiețelului de 5 ani
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Motivul ascuns al lui Donald Trump. Secretul din spatele războiului din Iran
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj