Cristian Buşoi: Anunţul ministrului Muncii că scad salariile este o ticăloşie pesedistă grandioasă

Preşedintele PNL Bucureşti, Cristian Buşoi, a declarat, vineri, că anunţul ministrului Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, potrivit căruia salariile vor scădea, "este o ticăloşie pesedistă grandioasă", iar noua lege a salarizării, limitarea sporurilor în structura bugetară şi transferul contribuţiilor de la angajator la angajat sunt factorii care vor duce la diminuările veniturilor nete.
Filip Stan
02 feb. 2018, 12:57
Cristian Buşoi: Anunţul ministrului Muncii că scad salariile este o ticăloşie pesedistă grandioasă

„Anunţul ministrului Muncii că scad salariile este o ticăloşie pesedistă grandioasă. Singurul instrument real de luptă este mobilizarea întregii societăţi împotriva ipocriziei actualei coaliţii de guvernare. Anunţul ministrului Muncii despre scăderea salariilor este un semn de siguranţă de sine al PSD că – odată trecut şi al treilea Guvern – echipa domnului Dragnea consideră că îşi poate permite să facă orice”, afirmă Cristian Buşoi.

Buşoi spune că noua lege a salarizării, limitarea sporurilor în structura bugetară şi transferul contribuţiilor de la angajator la angajat sunt factorii care vor duce la scăderea salariilor nete ale unor categorii profesionale.

„Din cauza a trei factori – noua lege a salarizării, limitarea sporurilor în structura bugetară şi transferul contribuţiilor sociale – multe categorii profesionale vor avea salarii nete scăzute. Deja se văd efectele asupra bugetarilor cu responsabilităţi de conducere şi asupra celor care sunt responsabili de programe europene, asupra personalului nedidactic, asupra grefierilor. Sunt multe categorii profesionale afectate”,continuă liberalul.

De asemenea, acesta spune că PSD a promis că salariile nu vor scădea din cauza noii legi a salarizării şi a transferului contribuţiilor.

„Merită amintit că, la momentul discuţiei despre legea salarizării unitare, ca şi la momentul discuţiei despre mutarea contribuţiilor sociale, conducerea PSD declara sus şi tare că salariile nu vor fi afectate. Ministrul Olguţa Vasilescu garanta la jumătatea anului trecut că «niciun salariu din România NU va scădea», domnul ministru Mişa dădea asigurări că «mutarea contribuţiilor de la angajator la angajat NU va duce la scăderea salariilor», Liviu Dragnea spunea că «toată lumea ştie că salariul net NU are cum să fie scăzut»”, spune acesta.

Cristian Buşoi acuză majoritatea că, „după ce în 2016 au câştigat electoral jurând că vor creşte salariile şi după ce în 2017 au susţinut gogoaşa Legii salarizării unitare, care umflă salariile peste noapte, Guvernul lui Dragnea vine şi anunţă că salariile scad”.

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Se construiește, în sfârșit, un lot la autostrada de care au nevoie sute de mii de români. Are 18 poduri, pasaje și viaducte, e de-o mare importanță, dar a fost blocat ani de zile
Capital.ro
Băsescu, demascat. Pe cine conducea fostul președinte din culise: Să nu ne mai alintăm, el era șeful...
Playtech.ro
Se schimbă SGR. Ce se întâmplă cu ambalajele din mediul rural, Ministrul Mediului a făcut anunţul
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
Care este adevărata relație a lui Simion cu Georgescu: „S-a debarasat deja de el”
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Alertă maximă de la Google. Mare grijă când faci asta
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Încă trei zile libere pentru toti angajații, în luna iunie
Cancan.ro
Cauza morții gravidei în 6 luni care a decedat la festivalul de 1 Mai din Dumbrăveni
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxa care se introduce în România. Ordin de marți, 6 Mai. Se vor plăti câte 10 lei de fiecare dată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Lumea muzicii este în doliu! Îndrăgita artistă care a pierit la 66 de ani, după ce casa i-a fost cuprinsă de flăcări: „O forţă a naturii şi o apărătoare a drepturilor omului”
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Diaspora are alți favoriți la prezidențiale. Ce scor surprinzător face Crin Antonescu în străinătate
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
O stațiune emblemă a litoralului românesc este amenințată cu dispariția. Turiști, alungați de intervențiile ce ar fi trebuit să o pună în valoare