Cristian Diaconescu, un nou candidat la prezidenţiale: „Da, privesc cu seriozitate posibilitatea. Am adunat în jurul meu o echipă de profesionişti”

Fostul ministru al Justiției și de Externe, Cristian Diaconescu, afirmă luni, într-un comunicat de presă că a înființat Asociația Platforma Independentă și că privește „cu seriozitate” posibilitatea candidaturii la alegerile prezidențiale.
Filip Stan
16 iul. 2024, 11:17
Cristian Diaconescu, un nou candidat la prezidenţiale:

„Am decis să mă implic activ, în plan civic, prin crearea Asociației „Platforma Independentă”, asociație care se adresează tuturor celor care nu mai vor să stea pe margine și să-i lase pe alții să decidă în locul lor. Am mobilizat în jurul meu o echipă de profesioniști, oameni care, la rândul lor, își doresc din tot sufletul o „Românie Respectată”, și care propun soluții concrete pentru adevăratele probleme ale României”, afirmă Cristian Diaconescu.

„În calitate de fost Ministru de Externe, fost Ministru de Justiție, parlamentar și Ambasador, am avut privilegiul de a înțelege în profunzime complexitatea și provocările cu care se confruntă România. Iar următorul pas firesc pentru mine va fi să îmi pun toată această expertiză la dispoziția românilor. Da, privesc cu seriozitate posibilitatea asumării responsabilității enorme pe care o presupune candidatura la Președinția României”, a adăugat acesta.

Citeşte şi: Nicolae Ciucă a făcut anunțul! Președintele PNL candidează la alegerile prezidențiale: „Cred foarte mult în șansa mea”

El spune că Asociația „Platforma Independentă” nu este doar o inițiativă personală, ci „un apel la acțiune pentru toți cei care cred în potențialul României de a deveni o țară respectată peste tot în lume” și invită „toți profesioniștii și cetățenii care cred cu adevărat în țara lor” să se alăture în acest demers.

„Marile provocări vin la pachet și cu mari oportunități. Războiul de la graniță, situația economică dificilă, criza din educație și sănătate, încălzirea globală, lipsa unor repere morale – toate acestea sunt provocări dintre cele mai dificile, iar rezolvarea lor cât mai urgentă poate conduce la dezvoltare, la performanță, la echitate socială, la un mediu sustenabil și la un respect profund față de valorile creștine cu adevărat importante. România nu poate rata acest moment, deoarece eșecul ne va costa nu doar bunăstarea noastră, ci și viitorul copiilor noștri”, a precizat Diaconescu.

Citeşte şi: Arafat, lovit din toate părțile: Ministrul Rafila și secretarul de stat Rogobete îl lasă fără COSU

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Dezvăluiri. Cine l-a influențat, de fapt, pe Valentin Ceaușescu să scoată Steaua de pe teren din finala Cupei României cu Dinamo, din 1988
Capital.ro
Doliu în sportul românesc. A murit un mare fost fotbalist al primei divizii. Nu va fi uitat: Odihnească-se în pace!
Playtech.ro
Ce este interzis să faci în Ajun de Crăciun 2025 ca să nu alungi norocul din casă. Tradiții și obiceiuri pe care este bine să le respecți pe 24 decembrie
Adevarul
Epstein îi scria medicului abuzator al gimnastelor SUA despre „dragostea” lui Trump pentru fetele tinere: „Îi plăcea să pună mâna”
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
Loți Boloni a numit cei doi supercampioni care au schimbat sportul românesc. ”Nu Gică Hagi!”
MediaFlux
Colindele de Crăciun. Când au luat naștere și ce semnificație au
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend