Cristian Popescu Piedone nu cedează în fața tentației! Motivul pentru care nu renunță la Primăria Capitalei: „Nu sunt șantajabil, cine mă cunoaște, știe”

Cristian Popescu Piedone a vorbit, astăzi, 25 aprilie, la Antena 3, despre zvonul că acesta s-ar putea retrage de la candidatura pentru funcția de primar al Capitalei. Vezi mai jos ce a declarat.
Filip Stan
25 apr. 2024, 17:27
Cristian Popescu Piedone nu cedează în fața tentației! Motivul pentru care nu renunță la Primăria Capitalei: „Nu sunt șantajabil, cine mă cunoaște, știe”

Cristian Popescu Piedone a vorbit prin apel telefonic, astăzi, la Antena 3. Actualul primar al Sectorului 5 din Capitală a detaliat câteva lucruri despre cursa pentru Primăria Capitalei, dar și despre micile zvonuri apărute în presă, legate de posibilitatea retragerii politicianului din cursa electorală.

Citește și EXCLUSIV | Cristian Popescu Piedone: „Eu am băgat sămânța în pământ, ei abia azi au băgat-o, nu au cum să culeagă roadele. Îmi permit să plec în vacanță cu nepoții”

Dacă s-a zvonit că s-ar putea retrage, încă o dată, Cristian Popescu Piedone a lămurit curiozitățile tuturor.

„Nu mă retrag, dacă mă vor extrage, bine, totul e posibil în România, am văzut cum am stat un an închisoare pe nedrept. A venit Guvernul lor și ce-au făcut, eu am stat un an și o lună la închisoare, îmi spuneți mie să mă retrag? Cu cine mă bag eu? Cu cine m-a băgat la pușcărie”, a declarat Cristian Popescu Piedone.

”Au scăpat puiul cu ața”

Întrebat dacă a fost șantajat sau amenințat pentru a pune presiune asupra unei posibile retrageri, actualul primar al Sectorului 5 a răspuns:

„Este o altă discuție pe care vreau să o închei aici, nu sunt șantajabil, nu sunt influențabil, sunt un om hotărât, cine mă cunoaște, știe. Ai stat cu Piedone de vorbă 10 minute? Din folclor toată lumea îl caracterizează. Dacă vă spun că nu mă retrag și că nu sunt șantajat? Dacă mâine știu că mor, eu nu mă retrag. Cu ce să mă șantajeze? Că mi-am schimbat pampersul la grădiniță?

Au scăpat puiul cu ața. Respect toate partidele, este normal să ne depunem candidaturile, să nu schimbăm candidatul în timpul competiției…nu știu ce să zic. Am scos unul din joben și a venit altul, această alianță a dat posibilitatea ca electoratul să decidă cine și cum și în ce frecvență va emite fiecare dintre candidat, indiferent de oraș, comună și așa mai departe”.

Printre altele, Marcel Ciolacu i-a transmis toate cele bune lui Cristian Popescu Piedone, însă a precizat faptul că ”de astăzi s-a încheiat orice ofertă. Am încheiat orice dialog și orice ofertă cu el. Să nu rămânem blocați în visele personale”.

Citește și Gabriela Firea îi răspunde lui Piedone: „Îmi este teamă doar de Dumnezeu!”. Ciolacu şi Grindeanu îl invită pe primarul de la Sectorul 5 „în echipa PSD”

„Nu știu ce dialog, că poate a avut un monolog, cu mine nu a existat niciun dialog. Ciolacu nu a avut niciun dialog, singurul dialog a fost acum două luni când am făcut o ofertă a alianței, când am cerut ca noi să intrăm într-o alianță”, a concis actualul primar al Sectorului 5, la Antena3.

DailyBusiness
Românii, „salahorii” Europei: Muncim cel mai mult, dar trăim cel mai puțin!
Spynews
Bucurie imensă în familia lui Gabi Bădălău! Sora afaceristului, Sabina, e însărcinată / FOTO
Bzi.ro
Fiica Loredanei Groza arată senzațional la 27 de ani! Elena Boncea a făcut furori pe podium, pentru o cauză nobilă!
Fanatik.ro
Drumul de mare viteză care va lega trei municipii din România. Cât mai au șoferii de așteptat până să circule pe el
Capital.ro
Legenda de care România s-a despărțit. A fost cel mai mare nume al țării. A reușit să scrie istorie pe tot globul
Playtech.ro
Se schimbă liderul în cursa pentru Cotroceni. Sondajul Polymarket indică o răsturnare de situație. Cine este favorit
DailyBusiness
Sprijin pentru familiile din România: 15.000 de lei. În ce condiții se oferă
Adevarul
Sfaturile primite de o tânără din România care vrea să se mute în Spania. „Nu le ajunge salariul până la sfârșitul lunii”
wowbiz.ro
"M-a sunat și..." ULTIMA DISCUȚIE dintre Eugen Cristea și Cristina Deleanu, înainte să moară. Ce i-a transmis femeia cu care era de 40 de ani, la telefon
Spynews
Cu ce se ocupă Radu Mazăre în Madagascar. Fiul lui, Răducu, urmează să îl viziteze
Spynews
Imagini înduioșătoare cu Nasrin Ameri însărcinată. Prezentatoarea este mama unui băiețel de aproape doi ani / FOTO
Evz.ro
Codul secret care a schimbat cursul istoriei a fost spart. Era considerat imposibil de decriptat
Ego.ro
Oana Roman, momente dramatice, EXCLUSIV: ”O relație abuzivă și toxică...”
Prosport.ro
FOTO. Gimnasta, în bikini, după ce s-a retras la 22 de ani
kanald.ro
Pensiile restante vor fi plătite în luna mai. Ce sume ajung în conturile pensionarilor în următoarele 4 zile
Cancan.ro
Viziunea SUMBRĂ a unui părinte de la Muntele Athos: 'Pe Nicușor Dan l-am văzut alb, inert, iar în spatele lui era o fiară mare'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Lege pentru cei care stau la curte. Distanță obligatorie față de gardul vecinului. Măsori sau mergi la tribunal
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Dată afară că e prea indecentă, a făcut avere cu pozele ei și acum a revenit
stirilekanald.ro
Băiețel de 7 ani mort după ce a fost pedepsit de părinți să mănânce forțat
Cum să-ți ”păcălești” stomacul. Alimentele care îți taie pofta de mâncare și nu îngrașă
MediaFlux
3.000 de lei pentru fiecare familie. Actele trebuie depuse imediat la primărie
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Premieră la nivel național: un oraș din România va avea o pădure-parc imensă