Cristian Preda: Victor Ponta vrea să se plaseze într-o poziţie de confruntare cu Iohannis

Europarlamentarul PPE, Cristian Preda, consideră că Victor Ponta vrea să se plaseze într-o poziţie de confruntare cu preşedintele Klaus Iohannis, după ce acesta a anunţat că Guvernul va amâna majorarea indemnizaţiilor pentru demnitari.
Ionela Marcu
10 iul. 2015, 08:45
Cristian Preda: Victor Ponta vrea să se plaseze într-o poziţie de confruntare cu Iohannis

Cristian Preda spune că „avem ceva cunoscut din politica noastră şi anume dorinţa de confruntare”. „E evident că în acest fel Victor Ponta vrea să se plaseze într-o poziţie de confruntare cu preşedintele, e ceva foarte cunoscut. În ultimul deceniu, preşedintele şi premierii s-au tot confruntat. Probabil că Victor Ponta vrea să-l angajeze şi pe Iohannis în această binecunoscută reţetă„, a spus, la RFI, Preda.

Europarlamentarul spune însă că este vorba de „neseriozitate, adică decizi azi ceva şi pe urmă întorci decizia”: „Asta iarăşi e ceva foarte cunoscut, nu e prima dată când Guvernul spune una şi peste câteva zile ne trezim că ni se explică „ştiţi, a fost un experiment, am vrut să vedem cam cât puteţi duce” şi aşa mai departe. Aici sigur că e o chestiune de oportunitate şi de împrejurări, adică era ăsta momentul în care Ponta să-şi mărească salariul. Probabil s-a temut şi de reacţia asta negativă din partea opiniei publice şi cum el e prin natura lui un populist, a zis „întoarcem”. Nu-i ceva foarte serios aici, adică e o bălmăjeală de-asta binecunoscută la actualul Guvern”.

CITEŞTE ŞI GABRIEL OPREA: Ideea ordonanţei a aparţinut Guvernului şi lui Ponta. Iohannis NU mi-a cerut aşa ceva

Guvernul va amâna majorarea indemnizaţiilor pentru demnitari, a anunţat joi seară Victor Ponta. Astfel, Guvernul va adopta săptămâna viitoare o Ordonanţă prin care majorarea indemnizaţiilor demnitarilor va fi amânată până la aprobarea noii legi a salarizării unitare a bugetarilor, anunţă Victor Ponta.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imaginile care îți sfâșie inima! Tânărul de 19 ani care a murit în accidentul din Brăila, condus pe ultimul drum
Fanatik.ro
Ce schimbare a produs Marius Baciu în vestiarul FCSB după doar o săptămână: „Pleacă favoriți cu Dinamo”
Capital.ro
Amenințare directă din Rusia după atacul din Galați! Dmitri Medvedev: „Acest lucru se va întâmpla în continuare”
Playtech.ro
Câţi bani pierd asistenţii medicali după noua lege a salarizării. Exemplu concret de calcul pentru sporuri
Adevarul
Majoritatea ucrainenilor susțin trimiterea de trupe pentru a apăra Polonia, țările baltice și Republica Moldova în cazul unei agresiuni ruse
wowbiz.ro
Ședința CSAT, după ce o dronă s-a prăbușit pe un bloc din Galați, s-a încheiat! Primele concluzii, anunțate de Nicușor Dan. Cele două victime sunt o mamă și copilul ei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie s-a stins din viață în Bacău, după ce a fost înjunghiată de mai multe ori de propriul partener! De la ce ar fi pornit totul
iamsport.ro
Mihai Stoica a pus mâna pe telefon și i-a chemat pe jucători să semneze cu FCSB: ”Gata, e rezolvat tot!”
MediaFlux
Mariana Bitang, de nerecunoscut! Doamna de Aur a gimnasticii românești, tunsă scurt, alături de Octavian Bellu prin Herăstrău FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți