Cristian Tudor Popescu, analiză dură a Congresului PNL: „Generalul a dus o luptă deloc uşoară cu propria persoană. Vasalul Ciucă şi-a făcut datoria”

Cristian Tudor Popescu critică în termeni duri simulacrul de Congres PNL, la care Nicolae Ciucă a candidat la şefia partidului împotriva propriei persoane.
Oana Anghel
10 apr. 2022, 20:32
Cristian Tudor Popescu, analiză dură a Congresului PNL:

CTP despre Congresul PNL. Gazetarul spune că la acest congres au fost două momente în care Nicolae Ciucă a confirmat raportul de vasalitate vizavi de Klaus Iohannis.

CTP despre Congresul PNL: „Generalul a dus o luptă, deloc ușoară, cu propria-i persoană pentru a fi ales președinte”

Să trăiți! Două momente semnificative în talașul mestecat de dl Ciucă la Congresul PNL, unde generalul duce o luptă, deloc ușoară, cu propria-i persoană pentru a fi ales președinte al partidului.

1. Când vasalul Ciucă și-a făcut datoria față de suzeranul său, pomenindu-l pe Klaus Iohannis ca provenind din rândurile PNL și fiind o garanție pentru mersul înainte glorios al partidului, în sala de reanimare cu rare și anemice aplauze a fost o tăcere de monolit.

2. Spre finalul lecției de citire, dl Ciucă a zis că PNL este și va fi, nu cel mai important partid al României, nu, ci partidul de dreapta cel mai mare al României, ceea ce reprezintă recunoașterea altei vasalități, față de PSD.

Să trăiți!„, scrie CTP pe Facebook.

Citeste si EXCLUSIV | Ludovic Orban, prima reacţie după ce Nicolae Ciucă a fost ales preşedinte PNL. „Iohannis şi-a pus în practică planul. E un preşedinte şi pentru liniştea PSD”

Nicolae Ciucă, ales cu unanimitate de voturi în fruntea PNL

Premierul Nicolae Ciucă a fost ales, duminică, preşedinte al PNL în cadrul Congresului extraordinar al partidului, care s-a desfăşurat la Palatul Parlamentului. Moţiunea cu care a candidat Nicolae Ciucă a obţinut 1.060 de voturi favorabile şi 60 anulate.

El a spus că funcţia de preşedinte al PNL nu este un privilegiu, ci o onoare şi o mare responsabilitate. „Nu e deloc un privilegiu să ocupi această funcţie, este o onoare şi o mare responsabilitate pentru tot ceea ce ne-am asumat să facem„, a arătat Ciucă, după ce a fost ales preşedinte al PNL.

Acesta a afirmat că principalul obiectiv asumat ca preşedinte al PNL este acela de a reda unitatea partidului, de a asigura stabilitatea acestuia şi de a dezvolta România.

Citeste si EXCLUSIV | Marius Budăi, anunţ de ultimă oră despre voucherele pentru românii cu venituri mici. „Vor fi în jur de 12 milioane de cetăţeni care vor beneficia”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Plecare bombă de la Rapid! Unul dintre cei mai importanţi jucători, out la finalul sezonului. Exclusiv
Capital.ro
Elena Udrea propune premier: Este nevoie de cineva care să nu fie doar politician ci să aibă habar de economie
Playtech.ro
Bulgaria include Eurovision 2027 în bugetul țării după succesul uriaș al Darei. Cât au cheltuit alte state pentru concurs
Adevarul
TVA de 11% la locuințele noi. Proiectul care schimbă regulile în imobiliare și criteriul eliminatoriu pentru prima casă
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Dovada că Andreea Bălan și Petrișor Ruge nu mai colaborează! Imaginile care nu mint. Cu cine l-a înlocuit artista
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur deschide Cutia Pandorei: ”În '94, unii au primit prime întregi, alții doar jumătate, nu a fost corect!”
MediaFlux
Rusia anunță trei zile de exerciții nucleare alături de Belarus! Zeci de mii de soldați mobilizați
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi