Lupta din PDL. Udrea: Vremea în care partidul se conduce bătând cu PUMNUL în masă a trecut

Deputatul PDL Elena Udrea a susţinut, sâmbătă, la reuniunea CNC, că vremea în care PDL se conduce bătând cu pumnul în masă a trecut şi că este nevoie de a conduce acest partid mai democratic.
Iulian Tudor
23 feb. 2013, 11:37
Lupta din PDL. Udrea: Vremea în care partidul se conduce bătând cu PUMNUL în masă a trecut

Cred că vremea în care partidul se conduce bătând cu pumnul în masă a trecut. Este nevoie de a conduce acest partid mai democratic, este nevoie de a conduce acest partid însufleţindu-l, dându-i încredere că putem depăşi acest moment”, le-a spus Udrea participanţilor la CNC, potrivit Mediafax.

Ea a arătat că PDL se află într-o perioadă grea, pentru că după ce a avut tot ce se putea în România – preşedinte, prim-ministru, conducerea Parlamentului – a pierdut tot.

Din păcate, în acest moment nici nu vedem care este exact drumul în care putem să revenim în preferinţele electoratului”, a adăugat Udrea.

Ea a spus că PDL nu poate merge mai departe dacă nu analizează trecutul şi dacă nu îşi asumă fiecare ceea ce a greşit.

Udrea a mai arătat că au fost promovaţi oameni care au afectat activitatea partidului şi s-a greşit ca strategie de comunicare atunci când s-a cerut membrilor Guvernului Boc să se retragă.

„Cine mai mult decât cei care au fost acolo, în Guvern, puteau să se bată pentru realizările PDL?„, a spus Udrea, arătând că în 2012 a fost o schimbare „care a semănat a revanşă”.

Ea a mai spus că referendumul pentru demiterea preşedintelui Băsescu a pus PDL în poziţia de singur partid european şi a fost o şansă de a creşte, iar referendumul nu trebuie invocat ca o pierdere pentru partid.

Udrea a mai spus că în campania pentru parlamentare personal a resimţit lipsa unei campanii la nivel naţional şi lipsa unui mesaj naţional, fiecare ducând o bătălie în propriul colegiu.

Lucrul acesta trebuie să-l recunoaştem şi să fie asumat”, a adăugat Elena Udrea, arătând că ea este un om politic care şi-a asumat.

În opinia sa, important e ca PDL să-şi stabilească echipa, viziunea, dar mai important este ca toţi democrat-liberalii să creadă că PDL are o şansă să revină la guvernare, „nu pe uşa din spate, ca partid-balama, ci ca partid puternic”.

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
Gigi Becali și-a distrus vedeta de la FCSB: „Fotbalist de sală! Ți-am dat eu, ca prostu’, salariu mare”
Capital.ro
Nu se mai dă ceasul? UE vrea să renunțe la schimbarea orei: A venit timpul să oprim
Playtech.ro
Ce pensie vei avea în 2030 dacă azi câștigi 3.000, 5.000 sau 7.000 lei. Simulare completă
Adevarul
Descoperire șoc. Vaccinul ARNm anti-COVID, arma secretă care combate cancerul
wowbiz.ro
Ce l-a împins pe Daniel Popa, directorul general al Termocentralelor Constanța, să își pună capăt zilelor e TERIFIANT! Detalii de ultim moment
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Simona Halep a pierdut 18 milioane de dolari! Americanii anunță declinul financiar uriaș
kanald.ro
Ultima oră! Elicopter prăbușit: Familia unui renumit politician a murit în accidentul aviatic
Cancan.ro
NASA, în alertă! O cometă uriașă amenință Pământul
iamsport.ro
Gigi Becali a ”dinamitat” vestiarul FCSB! Cum i-a întors pe unii jucători împotriva celorlalți: ”Li s-a stricat complet starea de spirit”
MediaFlux
Pensionarii români primesc 170 de lei în plus în luna noiembrie! Cine beneficiază de ajutor direct pe cupon
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi